Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá knihovna 21. století? Na konci labyrintu najdete 3D tiskárnu i laserové řezačky

Foto: Studio Flusser

Knihovny už dávno nejsou jen místnostmi s policemi plných knih. Potvrzuje to i nový projekt školní knihovny založený na principu New Learning v International School of Prague. Zdejší knihovnu v moderním designu vybavenou nejnovějšími technologiemi navrhlo architektonické studio Perspektiv.

Nový prostor reaguje na proměny současného světa a propojuje knihovnu, studovnu a Idea Lab, kde mohou studenti i učitelé prozkoumat například 3D tisk, laserové řezání, výpočetní vyšívání a další vymoženosti. „Ústředním motivem je labyrint ve smyslu hledání cesty a poznání. Rozvržením knihovny je návštěvník vtažen mezi knihy, a může tak jednoduše najít, co hledá, zároveň ale neustále objevuje. Koncept labyrintu provází celé prostory knihovny, od atypických regálů, zákoutí loungových a pracovních ostrůvků, po umělecké dílo Petra Síse doplněné akustickými vlaštovkami odkazující se na jeho knihu Ptačí sněm,“ přiblížila projekt marketingová manažerka architektonického studia Kristýna Boková.

Nový prostor má spojovat knihovnu, studovnu i moderní technologie 21. století. Foto: Studio Flusser

Cílem architektů bylo vytvořit místo, kde spolu mohou lidé a knihy navzájem komunikovat a kde mohou děti rozvíjet svou osobnost. „Zkoumali jsme inovace a fungování knihovny současnosti. Informační doba začíná nad knihami převahovat, a tak jsme se zabývali otázkou, jak zatraktivnit knihy pro mladé čtenáře,“ dodala Boková. Architekti ze studia Perspektiv na projektu spolupracovali také se specialisty na tvorbu knihoven z Velké Británie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Hlas je zbraň, kterou máte vždy po ruce. Agresorovi vykejte a udržujte distanc, radí instruktorka sebeobrany Barbora Vodochodská Machková

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…