Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skupina vědců připravila plán na záchranu severních bílých nosorožců

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pomocí kmenových buněk se vědci pokusí zachránit téměř vyhynulý druh. V případě úspěchu může podobný postup zachránit i další zvířata v ohrožení.

Severní bílí nosorožci už téměř vyhynuli, poslední tři jedinci tohoto poddruhu žijí v africké rezervaci v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Naději na jejich záchranu přinesla skupina mezinárodních vědců, kteří chtějí pomocí kmenových buněk zachránit tyto živočichy před vyhynutím. Jejich cílem je využití zbývajících tří jedinců a vzorků tkání z již uhynulých nosorožců ke znovuobnovení populace. Pro tento účel vědci chtějí aplikovat nejmodernější poznatky z výzkumu reprodukce a kmenových buněk.

Na projektu se podílí několik institucí, a to německý Leibnizův institut pro výzkum divokých a zoo zvířat, San Diego Zoo ze Spojených států amerických, vídeňská Zoo Schönbrunn a v neposlední řadě i Zoo Dvůr Králové. Společnými silami odborníci vypracovali záchranný plán. Ten zahrnuje použití jak pohlavních buněk posledních žijících jedinců, tak i kmenových buněk. Tyto buňky je možné získat z tělních buněk nosorožců, například z jejich kožní tkáně.

Následně vědci plánují z těchto buněk vyvinout nervové buňky, buňky srdečního svalu, nebo dokonce pohlavní buňky. Pokud by šlo vše podle plánu, oplodněné pohlavní buňky by bylo možné vložit do náhradní matky, která by porodila jedince severního bílého nosorožce. Toto vůbec první použití technologie kmenových buněk v ochraně přírody je průlomové. Případný úspěch by přinesl nové možnosti v boji proti lidmi způsobenému vymírání biologických druhů.

Související články

Zaručeně zlepší den

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Mindfulness chrání před stresem a vyhořením v práci

Do Portugalska se v rámci rewilding projektu navrací staré plemeno skotu

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…