Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Záchrana ptáka se podařila. Dravec Jirka bude v pořádku

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Po delší odmlce opět přinášíme porci novinek ze světa zvířat. Jak to v Olomouci dělají, že se jim v chovu žiraf tak daří? Kdo je luňák Jirka a jaký je jeho příběh? A co jsou papouščí známky? Máme tu odpovědi.

Do Česka přicestoval žirafí samec

Olomoucká zoo má od dubna dalšího chovného samce. Je jím 3. září 2019 narozený Michal, který přicestoval z polské zoologické v Opole. Nově tak rozšíří olomouckou žirafí rodinku. „Transport proběhl v pořádku. Žirafí samec byl klidný, vše se odehrálo v poklidu, z transportního vozu vystoupil sám a po krátkém pobytu venku se vydal mezi naše samice,“ dodala zooložka Libuše Veselá.

Zoo Olomouc je chovem žiraf proslulá. Chovají se tam od roku 1976. Zoologická zahrada Olomouc se přitom zapsala do historie chovu žiraf jedinečnou událostí – v roce 1999 samice Veronika porodila dvojčata, která přežila, což se zatím podařilo pouze čtyřikrát na světě. Doposud se v zahradě narodilo celkem 71 mláďat. Žirafám se tam očividně daří.

Foto: Zoo Olomouc

Brňané zachránili dravce

Zraněného ptáka se podařilo na konci března zachránit v Brně. Dravce zmítajícího se na zemi si všimli lidé v blízkosti chrlického biotopu. Pták mával křídly a marně se pokoušel vzlétnout. Starostliví kolemjdoucí na místo přivolali brněnské strážníky, kteří se k opeřenci vydali. „Vyslaní strážníci se k němu zezadu přiblížili, opatrně ho odchytili a v papírové krabici převezli do Ptačího centra. Šlo o luňáka červeného, který je na našem území vzácný,“ přiblížil mluvčí strážníků Pavel Šoba. 

Ptáka se ujali odborníci ze záchranné stanice. Pečovatelé jej identifikovali jako luňáka, přičemž mu dali jméno Jirka, což má svůj důvod. „Po vzoru hrdiny ze známého televizního seriálu dostal tento luňák příznačné jméno Jirka. Byl umístěn do zatemnělého boxu, aby se nerozptyloval okolními vlivy a mohl se co nejrychleji zotavit,“ popsal Zdeněk Machař z Ptačího centra s tím, že nalezený samec je teprve druhým luňákem, o kterého v záchranné stanici pečovali.  Pták přitom nebyl raněný, nýbrž spíše v šoku.  „Pravděpodobně je po nějakém vzdušném souboji s jiným dravcem, kterému možná vlétl do jeho teritoria, spadl na zem a nedokázal odletět,“ vysvětlil Machař.

Papouščí známky spatřily světlo světa

Mezinárodní den ptactva se slaví 1. dubna. Letos u příležitosti tohoto významného dne proběhl v Papouščí zoo v Bošovicích křest sady poštovních známek s motivy nejvzácnějších opeřenců. Známky vyšly v limitované edici. Určené jsou ke korespondenci jak po ČR, tak po celé Evropě či do zámoří. „Motivy známek jsou perokresby od malíře Vladimíra Rimbaly. Polovinu z nich si nechal filatelistický svaz, druhá je u nás a návštěvníci si známky nyní mohou zakoupit,“ uvedl zakladatel zoo Vlastimil Škrhák. Jde o osm kusů samolepicích známek vydaných na 1 250 aršících, edice nese název Nejvzácnější papoušci světa v chovu Zoo Bošovice. 

Foto: Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Brněnské drbny, Zoo Olomouc, Papouščí zoologické zahrady Bošovice

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Přes 100 nových živočichů objevili vědci v hlubinách oceánu u Chile

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…