Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do knihovny pro šroubovák? Knihovna věcí půjčuje rozmanité věci v duchu šetrného životního stylu

V Knihovně věcí si najdou to své také kutilové. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Hodilo by se vám na víkend nějaké outdoorové vybavení, ale kupovat ho vám připadá zbytečné? Chtěli byste se naučit hrát na nějaký hudební nástroj, ale zatím nevíte, který by to měl být? Nebo vám k dokončení kutilského výtvoru chybí nářadí, které nevlastníte? Zajděte si do knihovny! Knihovna věcí (Library of Things) je expertem na řešení takových situací.

Najdete tady také různorodé vybavení do přírody. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Knihovna věcí je založena na principu sdílení – a to jak věcí, tak zkušeností. Je to místo pro všechny, kteří chtějí v duchu ekologie a minimalismu (životní styl založený na efektivním a účelovém využívání věcí) otestovat svoje rukodělné, kreativní dovednosti nebo získat nové zážitky s předměty, které doposud neměli v ruce. Zkrátka, pokud některou věc potřebujete párkrát do roka a nevyplatí se vám ji kupovat, nechcete si rovnou kupovat dražší nebo dosud neznámý předmět bez předchozího vyzkoušení, je pro vás toto místo to pravé.

Knihovna věcí stále hledá nové předměty, kterými by obohatila svůj fond. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Knihovní depozitář tvoří většinou věci zachráněné z půd a skříní. Tím, že dostaly nové využití, se tak podařilo zabránit vzniku zbytečného odpadu. Za malý poplatek si můžete půjčit například aeropress k přípravě kávy, sadu na fondue, basovou kytaru, housle, zednickou škrabku, boxerské rukavice, squashovou raketu, hamaku, parní hrnec, piknikový gril, stan nebo deskové hry. Kompletní katalog najdete zde. Kromě půjčování věcí knihovna organizuje různé workshopy na lákavá témata typu předávání zkušeností napříč generacemi, udělej si sám (do it yourself) nebo zdravý životní styl.

V Knihovně věcí najdete zásobu deskových her. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Knihovnu věcí najdete v pražské Hybernské ulici, je součástí Kampusu. Podobnou knihovnu mají například v Německu, Velké Británii, USA nebo Kanadě. Každá knihovna je přitom zcela samostatná. Pokud byste tedy chtěli takovou knihovnu vytvořit i ve svém městě, můžete se – za pomoci pražské Knihovny věcí – do tohoto ušlechtilého projektu pustit.

V Knihovně věcí najdete i starší věci, například tento psací stroj Consul. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Související články

Zaručeně zlepší den

Tančící dům jako LEGO? Pražský skvost uspěl u fanoušků v projektu LEGO Ideas

Infekce Helicobacter pylori u dětí: Diagnóza a léčba

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…