Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na polích u Prahy se bude hospodařit udržitelně. Přiláká to ptáky, doufají vědci

Ilustrační foto: Pexels

Pomůže změna hospodaření zlepšit stav ptactva? Na to se snaží přijít čeští ornitologové. Od loňského roku proto mapují ptáky na polích, která se již brzy začnou obhospodařovat způsobem šetrným k přírodě. Loni na zkoumaných polích napočítali 55 druhů ptáků, z nichž nejčastější byl skřivan polní.

Pole patří hlavnímu městu Praha, jehož zastupitelé již před několika lety rozhodli o přechodu na udržitelné hospodářství. Změna se bude týkat například rozdělení či zmenšení půdních bloků, a to maximálně na pět hektarů, aby nevznikaly dlouhé lány monokultur. „Meze budou zatravněny nebo na nich budou vysazeny stromy či keře. Na polích by měla být půda co nejdelší dobu pokrytá vegetací, nutné je střídání plodin. Alternativou může být i zatravnění orné půdy vhodnou travní směsí. Samozřejmostí je hospodaření bez chemických prostředků, ať již pesticidů nebo průmyslových hnojiv,“ řekl Václav Zámečník z České společnosti ornitologické (ČSO).

Od nového způsobu hospodaření si vědci slibují rozšíření výskytu ptáků a hmyzu. Aby mohli výsledky zkoumání správně vyhodnotit, provádí pozorování také na takzvaných kontrolních plochách, které se budou i nadále obhospodařovat stejně jako dosud. Hlavním úkolem ornitologů je nicméně zjistit, zda se na daných polích změní druhové rozložení ptactva. „Cílem výzkumu je také doporučit případné změny ve způsobu hospodaření, pokud by se ukázalo, že je to třeba,“ dodal Petr Voříšek z ČSO.

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …