Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

V Praze vzniknou bezplatné akademie umění pro seniory

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Od října mohou senioři v hlavním městě navštěvovat volnočasové umělecké aktivity na celkem šesti základních uměleckých školách po celé Praze. Na konci srpna totiž Rada hlavního města Prahy schválila založení sítě Akademie umění a kultury pro seniory. Ta nabídne tříleté vzdělávání, k němuž se mohou již nyní zájemci hlásit na jednotlivých uměleckých základních školách.

Seniorské akademie umožní seniorům věnovat se hudbě, výtvarnému umění, tanci či divadlu, a to bez nutnosti přijímacího řízením či ověřování svého nadání skrz dosažené výsledky. „Cílem ojedinělého projektu je podnítit v seniorech zájem o aktivní trávení volného času a seberealizaci, zapojit je do kulturního a sociálního života v metropoli a rovněž posílit jejich duševní i fyzickou kondici, k čemuž umění a kultura výrazně pomáhají. Akademie vhodným způsobem doplní stávající síť sociálních služeb o nástroj zkvalitňování života osob v důchodovém věku,“ vysvětlila radní pro školství a sociální politiku Irena Ropková.

Podle Ropkové by akademie mohla pomoci nejen seniorům, ale i lektorům, kterým umožní profesní růst a získání nových pracovních zkušeností. Nezanedbatelným vliv by měla mít akademie také na žáky uměleckých škol. „Žáci se dostanou do pravidelného kontaktu se seniory a budou vedeni k úctě ke starším lidem. Projekt podpoří mezigenerační solidaritu a komunikaci,“ zavřela Repková. Učit se hudbě či umění budou moci senioři zatím na šesti základních školách v Praze, do budoucna však organizátoři projektu počítají s rozšířením na další instituce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Do Guinessovy knihy rekordů se dostala nejtěžší borůvka na světě

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Drobná úprava designu může zachránit tisíce stromů. Vydavatelství HarperCollins to uvedl do praxe

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…