Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři se v Praze mají blaze. Přinášíme pozitivní novinky z české metropole

3 minuty radosti
Vítězky soutěže Babička roku 2021 za kraj Praha. Foto: Právě Teď!, o.p.s.

Studentská pomoc seniorům, speciální záchranka pro mobilní paliativní péči i cena Babička roku 2021. To jsou projekty, jejichž prostřednictvím hlavní město Praha usiluje o zpříjemnění stáří svým občanům a občankám.

Praha zná svou Babičku roku 2021

Seniorky z Prahy i ostatních krajů se letos opět zúčastnily talentové soutěže Babička roku 2021. Akce ukazuje zábavnou formou, že senioři jsou důležitou součástí naší společnosti a nemělo by se na ně zapomínat. Zdůrazňuje také důležitost aktivního stárnutí a utužování mezigeneračních vztahů.

Pražská Babička roku 2021 Lenka Zálišová oslnila porotu tancem ve volné disciplíně. Foto: Právě Teď!, o.p.s.

Babičky soutěžily celkem ve třech disciplínách. Po úvodním rozhovoru s moderátorem následovala volná disciplína, ve které měly účastnice za úkol předvést své dovednosti ve vybrané aktivitě, a na závěr se seniorky ukázaly během módní přehlídky společenských oděvů. Volné disciplíny se mohla zúčastnit také vnoučata soutěžících, která přišla své babičky podpořit. Vítězkou letošního pražského kola se stala šedesátiletá Lenka Zálišová, která porotu přesvědčila svým tanečním vystoupením s manželem.

Studenti pomáhají v domech s pečovatelskou službou výměnou za dostupné bydlení

Po vzoru Francie či Nizozemí mohou pražští studenti žádat o zvýhodněné bydlení v domech s pečovatelskou službou na Praze 3 a 6. K dispozici jsou jim celkem čtyři byty ve čtyřech domech. Podmínkou pro získání roční smlouvy je prezenční studium na některé z pražských vysokých škol a plynulá čeština.

Ilustrační foto: Pexels

Studenti tak získají levnější bydlení za přibližně 140 korun na metr čtvereční a zároveň zde plní roli dobrovolníků. Měsíčně stráví 30 hodin výpomocí seniorům při každodenních činnostech, návštěvách lékaře nebo při učení se novým technologiím. Cílem projektu je pomoc osamoceným seniorům, kteří často nemají s kým si popovídat a s kým sdílet své zážitky a zkušenosti.

Pražská záchranka nově poskytne mobilní paliativní péči

O pacienty v konečném stádiu nevyléčitelného onemocnění se nově postará speciální mobilní tým paliativní péče. Místo hospitalizace, která může stav pacientů často zhoršit, poskytne záchranka primární akutní péči přímo v místě bydliště a zajistí tak pacientům potřebný komfort a medikaci.

Ilustrační foto: Depositphotos

Osmdesát procent lidí si přeje poslední chvíle svého života strávit doma se svými blízkými, ale jen dvaceti procentům se to vyplní. Spuštěním nové služby chceme tento nepoměr zvrátit a umožnit lidem důstojný odchod z tohoto světa, bez zbytečného stresu i pro jejich rodiny,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

Zdroj: Praha 3, Praha 6, Portál hlavního města Prahy, Právě Teď!, o.p.s.

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidská výška v Miláně se nezměnila od římské éry, říká studie

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Život na Zemi může mít mimozemský původ

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…