Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři obohacují a kultivují Wikipedii

Projekt Senioři píšou Wikipedii, jehož iniciátorem je profesor Jan Sokol, mění obsah této největší internetové encyklopedie. Cílem projektu, který byl zahájen v roce 2013, je využít znalosti a celoživotní zkušenosti seniorů a doplnit tak tuto encyklopedii 21. století o vyváženější informace. Senioři na Wikipedii obsah doplňují, opravují, ale i tvoří.

Zakladatelem projektu je dlouholetý wikipedista a profesor na Fakultě humanitních studií v Praze Jan Sokol. U zrodu projektu byla myšlenka zpřístupnit obsah Wikipedie i starším generacím a umožnit jim předat jejich celoživotní znalosti a zkušenosti ostatním věkovým skupinám, především generaci nejmladší.

Wikipedistou se může samozřejmě stát kdokoli bez ohledu na tento projekt, obsah Wikipedie je komunitně založený. Myšlenka projektu Senioři píšou Wikipedii však nabízí určitou metodickou a technickou podporu pro ty seniory, kteří se necítí příliš jistí v oblasti práce s počítačem, případně jsou v tomto směru úplnými začátečníky.

Encyklopedisté Wikipedii doplňují, opravují, ale také vytvářejí zcela nový obsah. Jak podotýká zakladatel projektu profesor Sokol, velká část práce se týká i oprav stylistiky a formulačních nepřesností. Podle slov organizátorů nejsou rozhodující počítačové dovednosti, ale zejména nadšení a chuť sdílet znalosti a zkušenosti s ostatními.

 

FOTO: Jan Sokol, přednáška pro seniory, zdroj: wikipedia, Jan Bartoš

Irena Poláková

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Dechberoucí mělčina u Bahamských ostrovů. Čemu vděčí za blankytnou barvu?

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Posouváte ráno budík? Podle vědců může být odkládané buzení prospěšné

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…