Okolí Bahamských ostrovů je proslulé svou krásou. Z pohledu zblízka i ze satelitních snímků oslňuje blankytnou barvou a patří k nejhezčím mělčinám světa. O tom, co za touto barvou stojí, píše magazín 100+1.
Bahamy nepřímo pojmenoval Kryštof Kolumbus, kterého průzračné vody nadchly. Popsal je jako „Baja Mar“ („mělká voda“). Dechberoucí modř je způsobená tím, že moře kolem Bahamských ostrovů není hlubší než 25 metrů. Dno tvoří platformy, kterým se říká „lavice“. Tvoří je vápník, který se v této oblasti ukládal už v období křídy (od 145 do 66 milionů let před současností) a možná už v jurském období před 200 milony let. Vynořené části pak představují velkou část Baham. Dříve měly Bahamy mnohem větší rozlohu, v době ledové byla hladina moře přibližně o 120 metrů níže. Vápnitá vrstva, kterou tvoří schránky živočichů, je dnes silná více než 4,5 kilometru.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…