Okolí Bahamských ostrovů je proslulé svou krásou. Z pohledu zblízka i ze satelitních snímků oslňuje blankytnou barvou a patří k nejhezčím mělčinám světa. O tom, co za touto barvou stojí, píše magazín 100+1.
Bahamy nepřímo pojmenoval Kryštof Kolumbus, kterého průzračné vody nadchly. Popsal je jako „Baja Mar“ („mělká voda“). Dechberoucí modř je způsobená tím, že moře kolem Bahamských ostrovů není hlubší než 25 metrů. Dno tvoří platformy, kterým se říká „lavice“. Tvoří je vápník, který se v této oblasti ukládal už v období křídy (od 145 do 66 milionů let před současností) a možná už v jurském období před 200 milony let. Vynořené části pak představují velkou část Baham. Dříve měly Bahamy mnohem větší rozlohu, v době ledové byla hladina moře přibližně o 120 metrů níže. Vápnitá vrstva, kterou tvoří schránky živočichů, je dnes silná více než 4,5 kilometru.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…