Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

7 koronavirových návyků, které se vám budou hodit už napořád

6 minut radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pandemie koronaviru převrátila naše životy vzhůru nohama. Věci, které by nám ještě na začátku loňského roku připadaly jako výplody bujné fantazie, jsou nyní naší každodenní realitou. Se situací jsme si ale dokázali poradit, osvojili jsme si řadu nových návyků a zdaleka nejde jen o častější mytí rukou. Vybrali jsme pro vás ty, které vám zlepší kvalitu života i do budoucna.

Péče o sebe sama

Péče o sebe samého nikdy nezažila větší boom než v době koronaviru. Stačí otevřít sociální sítě a už se na nás valí nespočet videí jak posilovat, programů na zdraví a všelijaké výzvy. Pravdou je, že nikdy nebylo snazší přimět pacienta, aby se o sebe začal zajímat, sledovat své vlastní tělo, protahovat se, začít s jógou či otužováním, najít si chvíli na cvičení, … Čas a konzistentnost – nic víc není potřeba, aby se nám neuvěřitelně zlepšil náš zdravotní stav,“ tvrdí fyzioterapeut Lukáš Frič.

Kladný vztah k technologiím

Nákupy v e-shopech, videohovory s blízkými či kolegy, on-line výuka. Počítače a mobily se staly důležitým prostředníkem v komunikaci s vnějším světem.  „S rodiči, prarodiči, sourozenci, kamarády jsme ve virtuálním kontaktu, protože jinak to často nejde. Osobní kontakt videohovorem samozřejmě nenahradíme, ale když už nás covid naučil s ním pracovat, bylo by skvělé, kdybychom si i v čase po lockdownu uchovali kontakty s nejbližšími přes video jako doplnění těch osobních setkání. Nečekali na to, až se uvidíme, ale navíc si k tomu občas zavolali a díky videohovorům byli v kontaktu častěji než dříve,“ doporučuje odborník na PR Rostislav Starý.

Kromě technologií si více vážíme i přírody. Ilustrační foto: Pexels

Čas strávený v přírodě a na slunci

Slunce je nejen zdrojem dobré nálady, ale také důležitého vitaminu D, který jsme si díky omezením řady vnitřních aktivit začali dávkovat ve větší míře. „Vitamin D kromě pozitivního vlivu na zuby a kostní tkáň pomáhá udržovat svalovou činnost i kondici imunitního systému. Dodávat alespoň 2000 UI denně nás doba covidová naučila – a já doufám, že u toho vytrváme i nadále. Ale že taky budeme denně aspoň hodinu venku za každého počasí a rádi, že můžeme,“ uvádí popularizátorka zdravého životního stylu Kateřina Cajthamlová.

Doplňuje ji i Kristýna Vobecká ze společnosti Enviromarketing.cz: „Lidé si uvědomili, že chození pěšky nebo běhání je jediný pohyb, který se dá provozovat bez omezení. Chůze má zdravotní benefity, ale je také prospěšná z duševního hlediska. Člověk si při ní vyčistí hlavu. Bylo by fajn, kdyby lidé více chodili a méně jezdili autem i po skončení pandemie a také si více vážili přírody a chovali se k ní s respektem.

Přemýšlení o smrti

Smrt je součástí života nás všech, v posledním roce ještě o něco znatelněji. „Přemýšlení o smrti považuji za to nejpřínosnější, co nám dnešní doba přináší. Uvědomovat si, že náš život není nárok, ale dar. Uvědomovat si, že vše je konečné, a že ze smrti není cesty zpět. Uvědomovat si, že v kontaktu se smrtí (nebo koncem obecně) cítíme smutek a lítost. Jsme opuštěni, zažili jsme ztrátu, bolí to. Potřebujeme čas přizpůsobit se nové situaci. To pozitivní je, že blízkost smrti nás často přiměje uvažovat o našem životě. O tom, co bychom ještě chtěli zažít, o co/koho nechceme přijít. Motivuje nás k péči o život – o naše blízké, o přírodu, o sebe a o naše zdraví,“ vysvětluje psychoterapeutka Dominika Čechová.

Kreativní činnost

Na začátku stálo šití roušek a pečení kváskového chleba, tvůrčí vyžití ale nabylo nejrůznějších podob. „Považuji za velmi prospěšné najít si nějakou novou tvořivou činnost, která je člověku blízká, a věnovat se jejímu prozkoumání a hravému uvolňování své kreativity. Může to být výtvarná činnost, hraní na nový hudební nástroj, fotografování, učení se řemeslu. Otevírání nových vnitřních obzorů je skvělým lékem na splín z lockdownu. Do kreativních činností je navíc snadné zapojit děti a zabavit se společnou aktivitou,“ doporučuje Kateřina Pletichová, podnikatelka v kreativním průmyslu.

Kreativní činnosti nabízí mnohé benefity. Ilustrační foto: Pexels

Péče o vztahy

Mezilidské vztahy v posledním roce citelně utrpěly a ve velkém se přesunuly do virtuálního prostoru. Právě to ale může být příležitost svoje vztahy zhodnotit a o ty důležité se naučit pečovat. „Je dobré si vypěstovat návyk pravidelně kontaktovat lidi, které máme rádi. Aktivně s nimi naplánovat čas. Chodit ven a dýchat čerstvý vzduch. Být vděčný za to, že žijeme a můžeme se potkávat. Ukazuje se, že stejně jako potřebujeme tělovou výživu, potřebujeme i emoční výživu. Nasytit se můžeme právě naplňujícími vztahy, od hlubokých po povrchní – pokec se sousedem je taky potřeba,“ vysvětluje terapeut Michal Petr.

Vnímání své vlastní síly

Pokud mám vybrat jediný tip, volba je jednoznačná: uvědomit si, že dokážeme zvládnout víc, než jsme si kdy mysleli. A pochválit se za to. Všechny nás nečekaná situace stála hodně sil, každého trochu jinak. Všichni jsme dělali, co jsme mohli, abychom těžkou dobu zvládli co nejlíp. Uvědomte si: co vám pomohlo, co fungovalo nejlíp? Když to budete vědět, můžete to použít znovu, až vám někdy budou docházet síly. Už nebudete tápat a budete se cítit jistější. To samo o sobě přináší úlevu,“ uvádí psychoterapeutka Lenka Hlavičková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …