Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

5 moudrých rad stoiků, které vám pomohou ke štěstí

Ilustrační foto: Depositphotos

Už tři tisíce let před naším letopočtem se zrodil filozofický směr, který přinášel praktické a srozumitelné rady, jak v každém okamžiku žít ten nejlepší život. Moudré myšlenky stoicismu vám pomohou pomoci překonávat těžkosti i dnes, tisíce let poté, co je filozofové jako Seneca nebo Marcus Aurelius formulovali.

Praktickou filozofii stoicismu si můžete osvojit i vy. Řízení se radami dávných stoiků vám pomůže v životě lépe zvládat složité situace a ovlivňovat emoce. V tomto článku si představíme pět základních strategií filozofie stoicismu, které vám pomohou nalézt v životě štěstí.

Máte moc nad svou myslí

Podle Epiktéta, jednoho z nejvýznamnějších stoiků, má většina lidského smutku původ v tom, že se snažíme kontrolovat věci, které nejsou v naší moci. Epiktétus tvrdil, že člověk může ve skutečnosti ovlivnit jen velmi málo věcí. Jediné, co opravdu kontrolovat můžeme, je to, jak o věcech přemýšlíme a jaké soudy o nich vynášíme.

Události se dějí. Lidé jednají. Nikdo z nás to nemůže měnit. Na čem ale záleží, je náš pohled. Naše emoce, myšlenky a následné činy pocházejí z našeho nitra, nikoliv z vnějších okolností. To je jeden z hlavních kamenů filozofie stoicismu.

„Máte moc nad svou myslí – ne nad vnějšími událostmi. Uvědomte si to a najdete sílu.“

Marcus Aurelius
Ilustrační foto: Depositphotos

Buďte dobrým člověkem

Stoikové nelakovali svět na růžovo, když tvrdili, že pocit štěstí vychází z nitra člověka, a nikoliv z okolností. Ze své vlastní zkušenosti věděli, jaké utrpení může život přinášet. Věřili ale, že člověk může najít štěstí ve svých činech, obzvláště jsou-li směřovány k pomoci druhým a šířením laskavosti.

Seneca přirovnává životní překážky k mrakům, které sice plují před Sluncem a občas ho zastíní, ale nikdy nezničí jeho světlo. A to Slunce jste vy.

„Dobrý charakter je jedinou zárukou věčného a bezstarostného štěstí.“

Seneca

Přijměte, co se děje

Mnohé ze strategií stoiků nejsou lehce proveditelné a vyžadují úsilí a kultivaci mysli. Jednou z takových strategií je strategie přijetí. Stoikové si rádi připomínali svou vlastní bezvýznamnou existenci v obrovském vesmíru a ptali se, proč by zrovna nám, bezvýznamným lidem, měl vesmír dát to, co chceme? Proto se raději soustředili na přijetí každé situace a právě v tomto přijetí dokázali najít vnitřní klid.

Soustřeďte se na práci, nikoliv na výsledek, kladli lidem na srdce stoikové. Výsledek je nejistý a jakkoliv dopadnou vaše akce, musíte to přijmout. Takový přístup, který vybízí k přijetí osudu, později pojmenoval další významný filozof, Friedrich Nietzsche. Myšlenka, kterou nazval Amor Fati, mluví nejen o pouhém přijetí svého osudu, ale dokonce o nalezení krásy v tom, co je nevyhnutelné.

Nesnaž se, aby se události děly tak, jak si přeješ, ale přej si, aby se děly tak, jak se dějí, a všechno bude v pořádku.“

Epiktétos

Jděte na procházku do přírody

Stoikové ve své filozofii zdůrazňovali význam dlouhých procházek. Chůze pro ně byla příležitostí k vyčištění mysli a zklidnění těla. Nebyli přitom jediní, kdo vyzdvihovali kouzlo chůze. Aristoteles přednášel studentům na společných procházkách okolo školy, Nietzsche zase strávil na nohách až devět hodin denně.

Benefity chůze a jejich pozitivní vliv na lidskou psychiku a zdraví, kterého si staří filozofové byli dávno vědomi, potvrzuje i dnešní věda. Chůze podle výzkumů snižuje úzkost a stres a podporuje kreativní myšlení.

„Měli bychom chodit na procházky do přírody, aby se naše mysl nasytila a osvěžila pobytem na čerstvém vzduchu a hlubokým dýcháním.“

Seneca
Ilustrační foto: Depositphotos

Buďte součástí komunity

V dnešní době, kdy se mluví o epidemii osamělosti a kdy stále více lidí žije o samotě, by se tato pět tisíc let stará rada dala vážit zlatem. Člověk musí trávit čas s druhými lidmi, zdůrazňovali stoikové. Práce s vlastní myslí, vnitřní síla a budování vnitřního štěstí si nesmíme plést s izolací od společnosti. Stoikové si cenili komunity a byla pro ně důležitá. Věděli totiž, že být součástí společenství je lidská potřeba.

Copak si neuvědomujete, že v izolaci byste nebyli lidskou bytostí? Protože co je to lidská bytost? Součástí společenství.“

Epiktétos

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z dailstoic.com

Související články

Inspirace

Žijte život prosycený radostí. Jak na to?

Inspirace

3 jednoduché návyky, jak mít dobrou náladu

Společnost

Pět vánočních tradic, kterými si přivoláte štěstí do nového roku

Inspirace

Máte špatný den? Přinášíme tipy, jak si ho nakonec užít

Zaručeně zlepší den

Antické sochy nebyly jen bílé, hýřily barvami

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…