Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olomoucký vědec získal ocenění za výzkum vlivu klimatu na rostlin

2 minuty radosti
Zdroj fotograie: upol.cz

Pracovník Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR Pranav Sahu byl vybrán mezi tři finalisty ceny YSAS pro mladé vědce. Porotu zaujal svým výzkumem, který se zabývá vlivem podnebí na rostliny v simulovaném klimatu v letech 2020-2050. Díky výzkumu mohou do budoucna vzniknout vyšlechtěné druhy rostlin, které budou dobře snášet možné změny podnebí.

Sahu si pro svůj výzkum vybral tři druhy rostlin – huseníček, rajče a ječmen. Pěstuje je ve speciálních komorách, kde může dobře napodobit možné změny v podnebí v letech 2020-2050. Chce zjistit, jak změna klimatu ovlivní vývoj rostlin, jejich růst a změny v jejich stavbě. Podle vedoucího výzkumné skupiny Aleše Pečinky může tento projekt přinést důležité informace. Pokud budou vědci dopředu vědět, jaké změny v rostlinách vlivem proměn podnebí nastanou, mohou již dopředu začít se šlechtěním rostlin s požadovanými vlastnostmi. Výsledky Sahova výzkumu totiž naznačují, že se u rostlin bude v budoucnu zvětšovat plocha listů. To jim však může ublížit v obdobích sucha.

Projekt je ukázkou propojení potřebné vědecké práce s praxí. „Je nesmírně důležité začít včas řešit otázky týkající se zajištění dostatku potravin pro lidstvo. Přibývá totiž obyvatel planety a už teď je jasné, že bude stále obtížnější všechny nasytit. Bude nezbytné zvýšit zemědělskou produkci, a protože ubývá půdy a mění se klima, je řešením šlechtění odolnějších a výnosnějších plodin. Jsem rád, že k tomu přispívá i výzkum v našem centru,“ doplnil vedoucí laboratoře Jaroslav Doležel.

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Křeslo ze smluv a pojistek pomáhá šetřit životní prostředí

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

NASA zachycuje záhadné díry v oblacích, které připomínají UFO

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…