Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak to, že se rostliny otáčejí za sluncem? Čeští vědci to vědí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

České hlavičky se nezapřou ani ve světové konkurenci. Díky nim jsme nyní o něco blíž poznání přesného mechanismu růstu rostlin. Odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd totiž objevili způsob, jakým se v rostlině pohybuje hormon auxin, který je zásadní pro její vývoj. Ten může i za to, že se květina otáčí za sluncem.

Hormon auxin, který se vyskytuje v rostlinách, není pro odborníky žádnou novinkou. Naopak o něm vědí už všechno možné. Doposud však bylo pro širokou veřejnost a odborníky velkou záhadou, jak se díky hormonu buňky v rostlinách pohybují. Čeští odborníci přišli na to, že pohyb zajišťují dva v podstatě protichůdné proteiny jednoho genu –⁠ je tedy nutné, aby se zapojily obě části najednou. „Lámali jsme si s tím hlavu asi dva roky, když jsme zkoumali každý protein zvlášť. Ale teprve když jsme je dali dohromady, tak nám to sepnulo. Jedna část totiž sama o sobě vůbec nic nedělá a ta druhá toho dělá hodně. Ale ona ho strhne, aby se stonek ohýbal, jak má,“ vysvětlil Kamil Růžička z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd pro iRozhlas.

K čemu tato informace poslouží? Znalost toho, jak se rostliny otáčejí za sluncem, se může hodit třeba ve šlechtění nových plodin, které tak mohou mít vyšší výnosy. K tomu ovšem vede ještě dlouhá cesta aplikovaného výzkumu. Tento nový objev má však zásadní význam pro základní výzkum. Bude určující pro další odkrývání přesných mechanismů toho, jak funguje v rostlinách nejen auxin, ale i další hormony a geny.

Zdroj: iRozhlas, Akademie věd

Související články

Zaručeně zlepší den

Na Měsíci vzniká nový archiv. Má uchovat 30 tisíc digitalizovaných uměleckých děl

Překročte své hranice: Jedinečné a odvážné designy tenisek čekají na svou příležitost!

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…