Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olomoučtí archeologové objevili v iráckém Kurdistánu šest tisíc let staré pravěké vesnice

2 minuty radosti
Foto: Karel Poláček / Žurnál UPOL

Český tým archeologů z Univerzity Palackého objevil na Blízkém východě v údolí iráckého Kurdistánu několik pravěkých vesnic s polnostmi. Jejich stáří se odhaduje na šest tisíc let a podle vědců se v místních vesnicích žilo až do roku 900 našeho letopočtu. Tento objev přispěje k poznání místní zemědělské krajiny z období pravěku, zmiňuje časopis Žurnál z Univerzity Palackého v Olomouci.

Oblast, na jejíž průzkum dostala Univerzita Palackého jedinečnou licenci, je velká asi 500 kilometrů čtverečních a skládá se ze čtyř horských údolí. Podle odborníků je místní půda díky zavlažování velmi úrodná a je tak vhodná pro zemědělství. „Zjistili jsme, že právě tato oblast je i překvapivě bohatá na archeologické dědictví. Na poměrně malé ploše se nám tam podařilo najít velké množství památek, jejichž historie sahá až do středního paleolitu. Osobně mě překvapila hustota tamních nálezů. Během čtrnácti dnů jsme tam objevili pětatřicet archeologických lokalit,“ říká vedoucí archeologického týmu Karel Nováček.

Vesnice se na povrchu projevují kamennou architekturou. Jedná se o základy staveb, k nimž jsou připojené také obrovské kameny, které vymezují přilehlé polnosti. Mezi archeologické nálezy týmu patří například keramika z poloviny čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. „Z mého pohledu máme před sebou výjimečný nález. Objevili jsme pravěké rozvržení krajiny, a pokud se to potvrdí, náš objev významně přispěje k poznání pravěké zemědělské krajiny oblasti takzvaného úrodného půlměsíce,“ uzavírá Nováček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…