Český tým archeologů z Univerzity Palackého objevil na Blízkém východě v údolí iráckého Kurdistánu několik pravěkých vesnic s polnostmi. Jejich stáří se odhaduje na šest tisíc let a podle vědců se v místních vesnicích žilo až do roku 900 našeho letopočtu. Tento objev přispěje k poznání místní zemědělské krajiny z období pravěku, zmiňuje časopis Žurnál z Univerzity Palackého v Olomouci.
Oblast, na jejíž průzkum dostala Univerzita Palackého jedinečnou licenci, je velká asi 500 kilometrů čtverečních a skládá se ze čtyř horských údolí. Podle odborníků je místní půda díky zavlažování velmi úrodná a je tak vhodná pro zemědělství. „Zjistili jsme, že právě tato oblast je i překvapivě bohatá na archeologické dědictví. Na poměrně malé ploše se nám tam podařilo najít velké množství památek, jejichž historie sahá až do středního paleolitu. Osobně mě překvapila hustota tamních nálezů. Během čtrnácti dnů jsme tam objevili pětatřicet archeologických lokalit,“ říká vedoucí archeologického týmu Karel Nováček.
Vesnice se na povrchu projevují kamennou architekturou. Jedná se o základy staveb, k nimž jsou připojené také obrovské kameny, které vymezují přilehlé polnosti. Mezi archeologické nálezy týmu patří například keramika z poloviny čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. „Z mého pohledu máme před sebou výjimečný nález. Objevili jsme pravěké rozvržení krajiny, a pokud se to potvrdí, náš objev významně přispěje k poznání pravěké zemědělské krajiny oblasti takzvaného úrodného půlměsíce,“ uzavírá Nováček.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…