Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bývalá vodárenská věž Mazanka nyní nabízí netradiční bydlení

Zchátralou klasicistní stavbu, postavenou v roce 1904, se před osmi lety rozhodl zrenovovat investor Martin Sluka. Nyní je vodárenská věž Mazanka opět v perfektním stavu. Místo původní funkce rezervoáru vody se věž proměnila v moderní bydlení. Třípodlažní mezonetový byt skýtá okolo 200 metrů čtverečních.

Věž Mazanka stojí na rozhraní pražských městských částí Libeň a Ďáblice. Stavba, kterou postavil architekt František Schlaffer je vysoká 42 metrů, má kruhový půdorys a do jejího věžního vodojemu se vešlo 178 kubíků vody. Těmi po dobu své existence zásobovala nižší části Libně. Od roku 1988 měla být využívána pro jiné účely. K tomu však nedošlo a věž začala chátrat.

S návrhem na její záchranu přišel soukromý investor Martin Sluka. Rozhodl se věž přestavět na atypické bydlení a tento nápad realizoval prostřednictvím své společnosti Château d’Eau. Za pomocí architekta Zbyňka Pšeničky, který připravil projekt, začala postupná renovace celé stavby. Protože se jednalo o technickou kulturní památku, nesmělo dojít ke změně vnější podoby věže. Na základě plánů z vodárenského muzea byly obnoveny všechny štukové detaily. Dokonce k nim přibyly i ty, které, pravděpodobně z důvodu nedostatku financí, zůstaly pouze na papíře.

Nyní se v devítipodlažní věži nachází nový, 200 metrů čtverečních velký, třípodlažní byt. Nalezneme zde pracovnu, kuchyň, ložnici, obývací pokoj a sociální zázemí. Do bytu nás vyveze netradiční výtah. Šachta výtahu i stěny kabiny budou totiž prosklené. Při cestě výtahem si tak můžeme vychutnávat výhled po okolí. Nejvyšší bod věže je vyhrazen ložnici, koupelně a prostorné šatně. Naopak v podzemí jsou skryty: sportovně relaxační centrum, garáž, kotelna, místnost s vzduchotechnikou, klimatizací a další podpůrné prostory. Přívod denního světla zajišťují do podzemních prostor všudypřítomné světlíky ústící do zahrady.

Konkrétní podoba sportovně relaxačního centra bude, stejně jako detailní části interiéru, dopracována na základě rozhodnutí a přání nového majitele. Stavba prošla částečnou kolaudací a je připravena k dobudování. Rezidenci Water Tower, jak je nyní věž nazývána, je možné získat za 130 milionů korun. Nutné je však počítat i s dalšími náklady okolo 50 milionů korun, které si vyžádají finální úpravy interiéru.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/vodarenska-vez-016-/dum_osobnosti.aspx?c=A140620_132933_dum_osobnosti_web
Foto: http://12jirka.rajce.idnes.cz/Kobylisy…#IMG_4059.jpg

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…