Rekordních 231 projektů se přihlásilo do letošní soutěže Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu. Klání, které již od roku 1993 pořádá Obec architektů, vyhrál projekt přestavby menzy koleje 17. listopadu Fakulty humanitních studií pražské Univerzity Karlovy.
Přestože měla menza z 80. let minulého století architektonickou kvalitu, pro své další využití potřebovala radikální proměnu. Tu provedli architekti Ladislava Kuba, Tomáš Pilař a Martin Klimecký, který navrhli její přestavbu a stali se výherci letošní Grand Prix Architektů. Ve svém projektu se rozhodli zachovat původní vnější tvar budovy, uvnitř pak vytvořili centrální prostor dvorany s horním osvětlením. Dominantou celého prostoru je odpočinkový sedací nábytek v oranžové barvě.
Kromě hlavní ceny udělili porotci také ocenění v sedmi dalších kategoriích. Mezi rodinnými domy zvítězil Dům na Kozině z dílny Barbory a Jiřího Weinzettlových. Oceněné stavba, jež se zároveň stala novým domovem autorů, se nachází v historické části malého jihočeského města Trhové Sviny. „Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrům, které leckdy neúměrně odkrajují z naší krajiny,“ dodali.
Jak lze efektivně a využít malý dvorek ve vnitrobloku, který je navíc obklopen slepými zdmi sousedních objektů, ukázali architekti Martin Prokš a Marek Přikryl. Se svým projektem přístavby kanceláře ve Vysokém Mýtě zvítězili v kategorii novostaveb. Ve stísněném prostoru vznikla na základě jejich návrhu přístavba ve tvaru věže, která již zdálky zaujme svou neobvyklou reflexní fasádou z hliníku.
Mezi renovacemi porotce nejvíc zaujala zrekonstruovaná radnice na Praze 7. Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda se snažili ctít historický kontext i průmyslovou estetiku Holešovic. „Původní objekt je očištěn na samotný skelet – nosnou konstrukci, kterou vnímáme jako krásnou. Krása inženýrských staveb tkví v jejich opravdovosti a upřímnosti. Proto ctíme velikosti stavebních modulů, rytmus konstrukce,“ vysvětlili autoři v popisu projektu.
V kategorii malé architektury obsadili první místo Petr Hájek, Martin Stoss a Cornelia Klien se stavbou nazvanou Věčná loviště. Jedná se o krematorium pro zvířata, které vzniklo z jedné z budov areálu bývalé protivzdušné obrany. „Okolní krajina okouzlí svou divokostí. Keře a stromy do sebe prorůstají a zápasí o místo a světlo. Hledali jsme způsob, jak tuto atmosféru nepoškodit. Rozhodli jsme se postavit do krajiny velké zrcadlo, které bude svými odrazy násobit vlastní okolí,“ dodali tvůrci projektu.
Altán městské knihovny ve Vamberku zvítězil v kategorii šetrných staveb. Autor Martin Kožnar se svými spolupracovníky zvolil dřevěnou skleněnou konstrukci, skrz kterou se mohou návštěvníci dívat do zahrady. „Městská knihovna potřebuje zahradu a altán pro mateřské centrum, čtení, výstavy a večerní akce,“ shrnuli autoři.
Zdroj: Obec architektů
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…