Ve studii zveřejněné v časopise Nature Climate Change vědci sestavili seznam živočichů, kteří svými různými aktivitami pomáhají omezovat globální oteplování. Tyto skupiny zvířat je potřeba chránit a umožnit jim další rozmnožování, patří mezi ně třeba vlci nebo velryby.
Zachování biologické rozmanitosti je klíčovou otázkou naší doby. Podle některých vědců by různé druhy živočichů mohly pomoci omezit globální oteplování o 1,5 °C. Mezi ně patří útesový žralok, vlk šedý, puma modrá, vydra mořská, pižmoň, mořské ryby, slon africký, bizon americký a velryba plejtvák obrovský.
Všechna tato zvířata by podle studie mohla každoročně zachytit až 6,41 gigatun (miliard tun) CO2. Některá z nich rozšlapáváním půdy nebo svými výkaly šíří semena, která hnojí zemi a oceány, a tak pomáhají zachycovat uhlík.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče
Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…