Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zpěvem proti vadám řeči. Saylisty pomohou s procvičováním problematických hlásek

Ilustrační foto: Freepik

Lidé s vadami řeči se mohou zlepšovat zpíváním písniček, v jejichž textech se vyskytují jevy, které jim dělají potíže. Seznamy takových skladeb, prozatím v anglickém jazyce, zpřístupnila platforma Apple Music ve své aplikaci. Přináší tak zábavnější formu logopedických cvičení, která spočívají v opakování problematické hlásky či skupiny hlásek.

Název vznikl kombinací anglických slov say (říct) a playlist (seznam skladeb). Přesto, že saylisty míří hlavně na děti, které jsou nejčastějšími klienty logopedů, poslouchat je a trénovat s nimi může kdokoliv. Určeny jsou k procvičování výslovnosti písmen Z, T, S, R, L, K, G, F, D a CH, které je v angličtině vyslovováno jako Č. Výběru skladeb předcházela analýza 70 milionů písní tak, aby jejich texty obsahovaly kombinaci hlásek vhodnou pro logopedickou terapii, v níž je klíčové právě opakování.

Tato hudební podpora pro lidi s vadami řeči vznikla ve spolupráci s hudebním nakladatelstvím Warner Music a kreativní agenturou Rothco. Dostupná je v aplikaci Apple Music. Konečných 173 písní vybrala logopedka Anna Biavati-Smith. „Každý logoped chce během sezení udržet děti soustředěné a pomoci jim zobecnit cílové hlásky jak ve škole, tak doma. Saylisty poskytují zábavný a nový způsob, jak procvičovat zvuky bez pocitu tlaku nebo nudy. Zábava je prvním krokem k učení,“ vysvětlila jazyková terapeutka.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zvířata v deštných pralesech se chovají jako lidé. Mají denní rutinu

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…