Lidé s vadami řeči se mohou zlepšovat zpíváním písniček, v jejichž textech se vyskytují jevy, které jim dělají potíže. Seznamy takových skladeb, prozatím v anglickém jazyce, zpřístupnila platforma Apple Music ve své aplikaci. Přináší tak zábavnější formu logopedických cvičení, která spočívají v opakování problematické hlásky či skupiny hlásek.
Název vznikl kombinací anglických slov say (říct) a playlist (seznam skladeb). Přesto, že saylisty míří hlavně na děti, které jsou nejčastějšími klienty logopedů, poslouchat je a trénovat s nimi může kdokoliv. Určeny jsou k procvičování výslovnosti písmen Z, T, S, R, L, K, G, F, D a CH, které je v angličtině vyslovováno jako Č. Výběru skladeb předcházela analýza 70 milionů písní tak, aby jejich texty obsahovaly kombinaci hlásek vhodnou pro logopedickou terapii, v níž je klíčové právě opakování.
Tato hudební podpora pro lidi s vadami řeči vznikla ve spolupráci s hudebním nakladatelstvím Warner Music a kreativní agenturou Rothco. Dostupná je v aplikaci Apple Music. Konečných 173 písní vybrala logopedka Anna Biavati-Smith. „Každý logoped chce během sezení udržet děti soustředěné a pomoci jim zobecnit cílové hlásky jak ve škole, tak doma. Saylisty poskytují zábavný a nový způsob, jak procvičovat zvuky bez pocitu tlaku nebo nudy. Zábava je prvním krokem k učení,“ vysvětlila jazyková terapeutka.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…