Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Značka dříve než auto. Nový zákon pomůže s administrativou nejen autodopravcům

Ilustrační foto: Freepik

Od března začaly platit první změny z nového zákona o provozu vozidel. Přináší s sebou zjednodušení administrativy spojené se správou automobilu a také možnost si rezervovat registrační značku už měsíc před registrací. Podle ministerstva dopravy je opatření vstřícným krokem především k autodopravcům.

Už téměř měsíc platí, že evidenční kontrola vozidla, která je potřeba při změně vlastníka, vývozu nebo registraci dovezených aut, má platnost 1 rok. Řidiči tak nebudou muset na stanici technické kontroly několikrát v průběhu administrativního procesu. Doposud byla tato kontrola validní pouze měsíc a pak muselo auto na STK pro nové ověření VIN, typu motoru, výrobních štítků nebo pneumatik. Majitelé vozidel díky tomu ušetří několik set korun za opakované cesty na STK a také čas.

Radovat se mohou také autodopravci, kteří dostali možnost si zarezervovat značku vozidla už měsíc před jeho převzetím. Provozovatelé tak budou moci vyřizovat potřebnou administrativu ještě předtím, než jim dodavatel auto doručí. Považuju to za velice vstřícný krok, který podnikatelům v dopravě sníží náklady. „Nebudou pod takovým stresem a budou mít čas na to, aby vše zařídili, aby auto mohlo v pořádku s potřebnými doklady a povoleními vyrazit na silnici,“ pochvaluje si Jan Medveď ze Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Související články

Zaručeně zlepší den

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…