Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zmrtvýchvstání Apačů v údolí Labe. Krátké filmy ústeckého muzea nadchnou malé i velké

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Indiáni znovu ožívají, a dokonce v Česku. Náčelník Apačů provede diváky krátkými filmy, které připravilo ústecké muzeum v rámci projektu Poklad na stříbrném Labi. Kromě zmíněných snímků je v plánu i výstava, výukové programy pro školáky a vlastivědné procházky pro veřejnost.

Hluboce zaříznuté údolí Labe bylo v roce 2016 pod názvem Porta Bohemica vyhlášeno Evropsky významnou lokalitou. Bohužel lidé o tom stále mnohdy neví a tamní překrásnou přírodu neprávem opomíjejí. Cílem projektu je tedy vyzdvihnout význam unikátní krajiny labského kaňonu. Instituce se proto chystá navázat na muzejní dokumentaci přírody a zpopularizovat toto místo.

Pracovníci muzea nyní připravují scénáře k pěti krátkým filmům. „Odlehčenou formou budou pojednávat o přírodních fenoménech v údolí Labe, průvodcem má být náčelník kmene Apačů,“ uvedla botanička ústeckého muzea Ladislava Filipová. Volba na Vinnetoua padla v souvislosti se spojitostí jeho tvůrce s Ústím nad Labem. „Duchovní otec nejslavnějšího indiánského náčelníka Karel May pobýval v roce 1897 v Brné a nezkrotnost labského údolí ho podle mayologů inspirovala při tvorbě románů. Severní Ameriku v té době ještě neznal, navštívil ji až o mnoho let později. Takže jeho hrdinové Divokého západu jsou tu vlastně doma a my se zkusíme podívat na místní reálie jejich očima,“ dodal historik Martin Krsek. Zároveň byli indiáni nepochybně vybráni kvůli jejich přetrvávající oblibě mezi širokou veřejností.

Zdroj: Ekolist, Novinky

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…