Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zmrtvýchvstání Apačů v údolí Labe. Krátké filmy ústeckého muzea nadchnou malé i velké

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Indiáni znovu ožívají, a dokonce v Česku. Náčelník Apačů provede diváky krátkými filmy, které připravilo ústecké muzeum v rámci projektu Poklad na stříbrném Labi. Kromě zmíněných snímků je v plánu i výstava, výukové programy pro školáky a vlastivědné procházky pro veřejnost.

Hluboce zaříznuté údolí Labe bylo v roce 2016 pod názvem Porta Bohemica vyhlášeno Evropsky významnou lokalitou. Bohužel lidé o tom stále mnohdy neví a tamní překrásnou přírodu neprávem opomíjejí. Cílem projektu je tedy vyzdvihnout význam unikátní krajiny labského kaňonu. Instituce se proto chystá navázat na muzejní dokumentaci přírody a zpopularizovat toto místo.

Pracovníci muzea nyní připravují scénáře k pěti krátkým filmům. „Odlehčenou formou budou pojednávat o přírodních fenoménech v údolí Labe, průvodcem má být náčelník kmene Apačů,“ uvedla botanička ústeckého muzea Ladislava Filipová. Volba na Vinnetoua padla v souvislosti se spojitostí jeho tvůrce s Ústím nad Labem. „Duchovní otec nejslavnějšího indiánského náčelníka Karel May pobýval v roce 1897 v Brné a nezkrotnost labského údolí ho podle mayologů inspirovala při tvorbě románů. Severní Ameriku v té době ještě neznal, navštívil ji až o mnoho let později. Takže jeho hrdinové Divokého západu jsou tu vlastně doma a my se zkusíme podívat na místní reálie jejich očima,“ dodal historik Martin Krsek. Zároveň byli indiáni nepochybně vybráni kvůli jejich přetrvávající oblibě mezi širokou veřejností.

Zdroj: Ekolist, Novinky

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…