Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zmrtvýchvstání Apačů v údolí Labe. Krátké filmy ústeckého muzea nadchnou malé i velké

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Indiáni znovu ožívají, a dokonce v Česku. Náčelník Apačů provede diváky krátkými filmy, které připravilo ústecké muzeum v rámci projektu Poklad na stříbrném Labi. Kromě zmíněných snímků je v plánu i výstava, výukové programy pro školáky a vlastivědné procházky pro veřejnost.

Hluboce zaříznuté údolí Labe bylo v roce 2016 pod názvem Porta Bohemica vyhlášeno Evropsky významnou lokalitou. Bohužel lidé o tom stále mnohdy neví a tamní překrásnou přírodu neprávem opomíjejí. Cílem projektu je tedy vyzdvihnout význam unikátní krajiny labského kaňonu. Instituce se proto chystá navázat na muzejní dokumentaci přírody a zpopularizovat toto místo.

Pracovníci muzea nyní připravují scénáře k pěti krátkým filmům. „Odlehčenou formou budou pojednávat o přírodních fenoménech v údolí Labe, průvodcem má být náčelník kmene Apačů,“ uvedla botanička ústeckého muzea Ladislava Filipová. Volba na Vinnetoua padla v souvislosti se spojitostí jeho tvůrce s Ústím nad Labem. „Duchovní otec nejslavnějšího indiánského náčelníka Karel May pobýval v roce 1897 v Brné a nezkrotnost labského údolí ho podle mayologů inspirovala při tvorbě románů. Severní Ameriku v té době ještě neznal, navštívil ji až o mnoho let později. Takže jeho hrdinové Divokého západu jsou tu vlastně doma a my se zkusíme podívat na místní reálie jejich očima,“ dodal historik Martin Krsek. Zároveň byli indiáni nepochybně vybráni kvůli jejich přetrvávající oblibě mezi širokou veřejností.

Zdroj: Ekolist, Novinky

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Jak sekat trávu efektivně a zároveň ohleduplně k přírodě?

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…