Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zlínská zoo hlásí nový přírůstek. O mládě chvostana pečuje celá rodina

Zdroj fotografií: Zoo Zlín

Rodina chvostanů bělolících ze zlínské zoo se rozrostla o dalšího člena. Samička, kterou přivedla na svět osmiletá Oliv, strávila první měsíc života právě v bezpečí náruče své matky. Podle ošetřovatelů mládě výborně prospívá a v těchto dnech ho je vidět už mnohem častěji v bujné vegetaci tropického pavilonu Yucatan, kde druh sídlí.

S péči o potomka pomáhají také další členové tlupy chvostanů, čtyřletý samec Rasty a pětiletá samice Rose. Chvostani totiž žijí v malých rodinných skupinkách, které se skládají z rodičovského páru a různě starých potomků. Ti pak pomáhají s péčí o své mladší sourozence. Samice porodí vždy jedno mládě, které se osamostatňuje ve věku šesti měsíců. S rodinou zůstává ale i v dalších letech.

Domovinou chvostanů jsou pralesy Venezuely a severní Brazílie. Přednost dávají nižším patrům pralesa, jen výjimečně sestupují až na zem. Ve větvích se pohybují velmi obratně a rychle, možná i proto si u domorodců vysloužili pojmenování „létající opice“. Ve zlínské zoo je návštěvníci mohou vidět v tropické hale Yucatan od roku 2006, kdy byl pavilon otevřen.

Do roku 2014 se podařilo odchovat tři mláďata, poté byl původní samec odeslán do zoo do Francie. Dvě mláďata, samice Oliv a Rose, ve zlínské zoo zůstala. Vloni v dubnu zahrada získala nového samce Rastyho z dánské zoo, čímž se podařilo chov obnovit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.