Univerzita v Cambridge v rámci výzkumu zjistila, že buňky mateřského mléka, o kterých kdysi bylo smýšleno jako o neživých či umírajících, jsou ve skutečnosti živé a zdravé. Tento zásadní objev je důležitý k budoucím výzkumům vedoucích k možné léčbě rakoviny prsu.
Právě buňky objevené v mateřském mléce poskytly vědcům z Cambridge pohled na časné ukazatele nemoci a poskytnou vodítka k pochopení, jak se prsní tkáň mění v období, kdy ženy kojí.
Doktorka Alecia-Jane Twigger, hlavní autorka nové studie z Univerzity v Cambridge, uvedla, že prsní tkáň je dynamická a mění se v průběhu puberty, těhotenství, kojení a stárnutí.
V rámci studie bylo shromážděno několik vzorků mléka od kojících žen a prsní tkáně od žen nekojících. Výzkumníci se poté zaměřili na zmapování rozdílů mezi těmito dvěma typy buněk. Zjistili, že v průměru méně něž jedna čtvrtina šálku mateřského mléka (50 ml) obsahuje stovky tisíc buněk, které mohou být studovány.
Vědci doufají, že výzkum umožní zejména další budoucí úspěšné studie věnované raným krokům rakoviny prsu a její léčby.
Zdroj: goodnewsnetwork.org, nature.com
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…