Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy ve vedení firem představují pojistky úspěšného podnikání

Poradenská firma Bisnode, která analyzovala české akciové společnosti z hlediska rentability vlastního kapitálu, zjistila, že přítomnost žen ve vedení firem pozitivně ovlivňuje jejich stabilitu. Ženy také představují nižší riziko neúspěšného podnikání.

Analýza pětiny českých akciových společností z hlediska rentability vlastního kapitálu, tj. ukazatele výnosnosti či efektivnosti hospodaření, kterou provedla poradenská firma Bisnode, přinesla gendrově zajímavé výsledky – přítomnost žen ve vedení firem má pozitivní vliv na jejich stabilitu. Firmy, kde v představenstvu nebo dozorčí radě figurují výhradně muži, totiž vykazují nižší průměrnou rentabilitu vlastního kapitálu.

Ženy navíc představují také nižší riziko výrazného neúspěchu v podnikání. Jak uvedl analytik společnosti Bisnode Milan Petrák, muži jsou k riskování náchylnější. Většině ryze mužských firem sice přinese významnější riziko riskování o něco vyšší zisk, nicméně zbývající firmy prodělají tolik, že ve výsledku je průměr mužských firem horší než firem smíšených.

Úspěšné ženy, které obsadily křesla v představenstvech a dozorčích radách, tedy fungují jako pojistky proti výrazným ztrátám a nestabilitě firem. Jako každá pojistka i tato stojí část potenciálního zisku, z dlouhodobé perspektivy se ale rozhodně vyplatí.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.