Ženy ve vedení firem představují pojistky úspěšného podnikání

Poradenská firma Bisnode, která analyzovala české akciové společnosti z hlediska rentability vlastního kapitálu, zjistila, že přítomnost žen ve vedení firem pozitivně ovlivňuje jejich stabilitu. Ženy také představují nižší riziko neúspěšného podnikání.

Analýza pětiny českých akciových společností z hlediska rentability vlastního kapitálu, tj. ukazatele výnosnosti či efektivnosti hospodaření, kterou provedla poradenská firma Bisnode, přinesla gendrově zajímavé výsledky – přítomnost žen ve vedení firem má pozitivní vliv na jejich stabilitu. Firmy, kde v představenstvu nebo dozorčí radě figurují výhradně muži, totiž vykazují nižší průměrnou rentabilitu vlastního kapitálu.

Ženy navíc představují také nižší riziko výrazného neúspěchu v podnikání. Jak uvedl analytik společnosti Bisnode Milan Petrák, muži jsou k riskování náchylnější. Většině ryze mužských firem sice přinese významnější riziko riskování o něco vyšší zisk, nicméně zbývající firmy prodělají tolik, že ve výsledku je průměr mužských firem horší než firem smíšených.

Úspěšné ženy, které obsadily křesla v představenstvech a dozorčích radách, tedy fungují jako pojistky proti výrazným ztrátám a nestabilitě firem. Jako každá pojistka i tato stojí část potenciálního zisku, z dlouhodobé perspektivy se ale rozhodně vyplatí.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.