Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy ve vedení firem představují pojistky úspěšného podnikání

Poradenská firma Bisnode, která analyzovala české akciové společnosti z hlediska rentability vlastního kapitálu, zjistila, že přítomnost žen ve vedení firem pozitivně ovlivňuje jejich stabilitu. Ženy také představují nižší riziko neúspěšného podnikání.

Analýza pětiny českých akciových společností z hlediska rentability vlastního kapitálu, tj. ukazatele výnosnosti či efektivnosti hospodaření, kterou provedla poradenská firma Bisnode, přinesla gendrově zajímavé výsledky – přítomnost žen ve vedení firem má pozitivní vliv na jejich stabilitu. Firmy, kde v představenstvu nebo dozorčí radě figurují výhradně muži, totiž vykazují nižší průměrnou rentabilitu vlastního kapitálu.

Ženy navíc představují také nižší riziko výrazného neúspěchu v podnikání. Jak uvedl analytik společnosti Bisnode Milan Petrák, muži jsou k riskování náchylnější. Většině ryze mužských firem sice přinese významnější riziko riskování o něco vyšší zisk, nicméně zbývající firmy prodělají tolik, že ve výsledku je průměr mužských firem horší než firem smíšených.

Úspěšné ženy, které obsadily křesla v představenstvech a dozorčích radách, tedy fungují jako pojistky proti výrazným ztrátám a nestabilitě firem. Jako každá pojistka i tato stojí část potenciálního zisku, z dlouhodobé perspektivy se ale rozhodně vyplatí.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…