Počet žen v čele obcí a městských částí vzrostl téměř na čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %, která usiluje o rovnovážné zastoupení obou pohlaví v politice.
Za posledních dvacet let se zvýšil počet žen v zastupitelstvech na 27 procent, přičemž starostek je nyní 23 procent a primátorek 11,5 procenta. „Nejnižší úroveň politického rozhodování, tedy místní samosprávy, je v české politice jedinou úrovní, kde se zvyšuje zastoupení žen mezi nominovanými na kandidátních listinách i mezi zvolenými,“ uvedla ve své analýze autorka Veronika Šprincová.
Z analýzy také vyplývá, že v městských radách je jen pětina žen, což odpovídá celorepublikovému průměru. Největší rovnost v zastoupení mužů a žen v radě města panuje v Ústí nad Labem, Praze a Děčíně. Naopak v Mladé Boleslavi a Karlových Varech není žena ani jedna. „Stále platí, že s velikostí města se podíl žen v jeho vedení zpravidla snižuje. Zároveň panují rozdíly mezi jednotlivými kraji či městy. Velmi dobré výsledky vykazuje Liberecký kraj, naopak nejhůře je na tom se zastoupením žen kraj Karlovarský,“ vysvětlila v analýze Šprincová.
„Vzrůstající zapojení žen do rozhodování na komunální úrovni je dobrou zprávou,“ zhodnotila ředitelka organizace Jana Smiggels Kavková. Současný stav by měla ještě víc zlepšit novela, podle níž by strany měly mít na kandidátkách alespoň čtyřicet procent žen nebo mužů.
Zdroj: padesatprocent.cz; ČTK
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.