Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy se pořád víc zapojují do politiky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Počet žen v čele obcí a městských částí vzrostl téměř na čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %, která usiluje o rovnovážné zastoupení obou pohlaví v politice.

Za posledních dvacet let se zvýšil počet žen v zastupitelstvech na 27 procent, přičemž starostek je nyní 23 procent a primátorek 11,5 procenta. „Nejnižší úroveň politického rozhodování, tedy místní samosprávy, je v české politice jedinou úrovní, kde se zvyšuje zastoupení žen mezi nominovanými na kandidátních listinách i mezi zvolenými,“ uvedla ve své analýze autorka Veronika Šprincová.

Z analýzy také vyplývá, že v městských radách je jen pětina žen, což odpovídá celorepublikovému průměru. Největší rovnost v zastoupení mužů a žen v radě města panuje v Ústí nad Labem, Praze a Děčíně. Naopak v Mladé Boleslavi a Karlových Varech není žena ani jedna. „Stále platí, že s velikostí města se podíl žen v jeho vedení zpravidla snižuje. Zároveň panují rozdíly mezi jednotlivými kraji či městy. Velmi dobré výsledky vykazuje Liberecký kraj, naopak nejhůře je na tom se zastoupením žen kraj Karlovarský,“ vysvětlila v analýze Šprincová.

„Vzrůstající zapojení žen do rozhodování na komunální úrovni je dobrou zprávou,“ zhodnotila ředitelka organizace Jana Smiggels Kavková. Současný stav by měla ještě víc zlepšit novela, podle níž by strany měly mít na kandidátkách alespoň čtyřicet procent žen nebo mužů.

Zdroj: padesatprocent.cz; ČTK

Související články

Byznys

Milujte se a množte se. Ušetříte

Společnost

Minimální mzda vzroste o 500 na 9000 korun

Společnost

Skotské referendum očima Jana Vermouzka

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.