Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skotské referendum očima Jana Vermouzka

Neotřelý pohled na Skotsko před referendem poskytne výstava fotografií Jana Vermouzka, kterou pro veřejnost připravila brněnská galerie Jiřího Putny. Dokumentární cyklus vznikl v průběhu května a června tohoto roku.

Série černobílých snímků pořídil autor během svých cest kolem Skotska, které společně se svojí kamarádkou absolvoval stopem. Již v té době žilo celé Skotsko přípravou na nadcházející referendum. „Zastavilo nám skoro 40 aut,“ vzpomíná sám autor: „při těchto náhodných setkáních, které stopování přináší, se povídalo o všem možném a to nám umožnilo udělat si vlastní malé referendum“.

Fotografie doplněné krátkým popisem totiž dávají jedinečnou možnost poodhalit důvody skotské snahy o samostatnost, ignorující chladná statistická data. Nabízí osobní výpověď obyvatel Skotska a přímočaře reflektuje jejich postoj tak, jak to jen stěží nabídne klasické zpravodajství. Návštěvníkům se tak otevírá příležitost podívat se na událost zcela jinýma očima a vytvořit si vlastní, možná i nový názor.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pátek 19. září, symbolicky jen den poté, co proběhlo samotné referendum a ve stejný den, kdy se svět dozvěděl konečné výsledky. Podbarvena skotskou hudbou i nahrávkami rozhovorů se dočkala hojné účasti. Veřejnosti je dokumentární cyklus „Skotské referendum 2014“ přístupný až do 2. října tohoto roku.

Jan Vermouzek

Jan Vermouzek je brněnským nezávislým fotografem. V roce 2012 absolvoval Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Zaměřuje se na dokumentární a ateliérovou fotografií. Spolu s Jiřím Schlosserem a Janou Kulhánkovou je také zakladatelem volného uměleckého seskupení „Něžná louka“. Jako fotograf spolupracuje mimo jiné s Wannieck Gallery Brno, která je největší galerií současného umění v ČR.

Na svém kontě má celou řadu samostatných i společných výstav. V roce 2012 získal druhé místo v kategorii „Každodenní život“ v soutěži Czech Press Photo. O dva roky později pak ve stejné kategorii získal také čestné uznání.

text a foto: Kamil Červinka

Jan Vermouzek: http://jan.vermouzek.eu

Galerie Jiří Putna: http://www.galeriejiriputna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Pátky bez masa: Katolická tradice by mohla snížit globální emise uhlíku, zjistila studie

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…