Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skotské referendum očima Jana Vermouzka

Neotřelý pohled na Skotsko před referendem poskytne výstava fotografií Jana Vermouzka, kterou pro veřejnost připravila brněnská galerie Jiřího Putny. Dokumentární cyklus vznikl v průběhu května a června tohoto roku.

Série černobílých snímků pořídil autor během svých cest kolem Skotska, které společně se svojí kamarádkou absolvoval stopem. Již v té době žilo celé Skotsko přípravou na nadcházející referendum. „Zastavilo nám skoro 40 aut,“ vzpomíná sám autor: „při těchto náhodných setkáních, které stopování přináší, se povídalo o všem možném a to nám umožnilo udělat si vlastní malé referendum“.

Fotografie doplněné krátkým popisem totiž dávají jedinečnou možnost poodhalit důvody skotské snahy o samostatnost, ignorující chladná statistická data. Nabízí osobní výpověď obyvatel Skotska a přímočaře reflektuje jejich postoj tak, jak to jen stěží nabídne klasické zpravodajství. Návštěvníkům se tak otevírá příležitost podívat se na událost zcela jinýma očima a vytvořit si vlastní, možná i nový názor.

Vernisáž výstavy se uskutečnila v pátek 19. září, symbolicky jen den poté, co proběhlo samotné referendum a ve stejný den, kdy se svět dozvěděl konečné výsledky. Podbarvena skotskou hudbou i nahrávkami rozhovorů se dočkala hojné účasti. Veřejnosti je dokumentární cyklus „Skotské referendum 2014“ přístupný až do 2. října tohoto roku.

Jan Vermouzek

Jan Vermouzek je brněnským nezávislým fotografem. V roce 2012 absolvoval Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Zaměřuje se na dokumentární a ateliérovou fotografií. Spolu s Jiřím Schlosserem a Janou Kulhánkovou je také zakladatelem volného uměleckého seskupení „Něžná louka“. Jako fotograf spolupracuje mimo jiné s Wannieck Gallery Brno, která je největší galerií současného umění v ČR.

Na svém kontě má celou řadu samostatných i společných výstav. V roce 2012 získal druhé místo v kategorii „Každodenní život“ v soutěži Czech Press Photo. O dva roky později pak ve stejné kategorii získal také čestné uznání.

text a foto: Kamil Červinka

Jan Vermouzek: http://jan.vermouzek.eu

Galerie Jiří Putna: http://www.galeriejiriputna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…