Ženy to táhne do politiky odnepaměti. Ještě donedávna jejich angažovanost však nebyla vnímaná jako samozřejmá, obzvlášť když se do hry přidá i rasová otázka. Kolumbie má proto nyní velký důvod k oslavám. Tato země má totiž první černošskou viceprezidentku. Informoval o tom server Radio Wave.
Jedná se o událost, která doslova přepisuje historii Kolumbie, neboť se jedná o první viceprezidentku země černé pleti. Stala se jí ekologická aktivistka Francia Márquez. Její zvolení je významné nejen proto, že afro-kolumbijci v zemi bojují s rasismem, ale také z toho důvodu, že pochází z chudých poměrů a nikdy nezastávala žádnou politickou funkci. Tato bývalá hospodyně ukazuje světu, že i z nižší sociální vrstvy se dá vypracovat na vysoké posty.
Márquez motivovalo ke kandidatuře to, že se podle ní vlády obrátily zády k lidem, ke spravedlnosti a k míru. Díky kampani se jí podařilo rozpoutat diskuzi o rasové a třídní příslušnosti. V kampani akcentovala, že chce být hlasem těch, kteří nejsou ničím, těch, kterým není přiznána lidskost, těch, kterým nejsou uznána všechna práva.
Zdroj: Radio Wave, New York Times
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…