Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy bez domova vydávají vlastní noviny

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ženy z organizace Jako doma začaly vydávat historicky první noviny, které píší ženy bez domova. Noviny jsou určeny nejen ženám bez domova a radí například, jak v těžké životní situaci nesklouznout k prostituci. Dvouměsíčník Bezdomoviny poprvé vyšel v červenci Praze a v Ostravě v nákladu tisíce kusů, přičemž v případě zájmu plánují autorky jejich počet zvyšovat.

Autorkami novin jsou především ženy bez domova, které své postřehy a články píší přímo pro organizaci Jako doma. Pro ženy bez domova se může dvouměsíčník stát významných zdrojem informací, které se přímo týkají života na ulici. Noviny informují například o tom, jak se bránit násilí od mužů-bezdomovců, a je možné je bezplatně získat v azylových centrech či noclehárnách. Dalším důležitým tématem, které noviny řeší, je i možnost přivýdělku díky sběru kovu nebo téma komunikace s úřady.

V novinách nechybí ani poradna s otázkami a odpověďmi, kde ženy získají odezvy na svoje dotazy. „Často se setkáváme s otázkami týkajícími se násilí, partnerského i ze strany policie, a důležitá je také šikana ze strany úřadů, když si žena nebo muž přijdou na úřad žádat například o podporu v nezaměstnanosti,“ řekla pro Českou televizi ředitelka organizace Jako doma Alexandra Doležalová.

Cílem organizace Jako doma je již od roku 2012 upozorňovat na genderový podtext bezdomovectví a poskytovat podporu ženám bez domova. Členové se také snaží informovat o bezdomovectví širokou veřejnost a odstraňovat stereotypy spojené s bezdomovectvím.

Související články

Inspirace

Majitel restaurace místo účasti na gastrofestivalu uvaří pro bezdomovce

Ze světa

Britský architekt navrhl speciální obydlí pro bezdomovce

Inspirace

Sourozenci věnovali na své narozeniny jídlo bezdomovcům

Ze světa

Američan pomáhá lidem bez domova najít jejich rodiny

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory