Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ženy bez domova vydávají vlastní noviny

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Ženy z organizace Jako doma začaly vydávat historicky první noviny, které píší ženy bez domova. Noviny jsou určeny nejen ženám bez domova a radí například, jak v těžké životní situaci nesklouznout k prostituci. Dvouměsíčník Bezdomoviny poprvé vyšel v červenci Praze a v Ostravě v nákladu tisíce kusů, přičemž v případě zájmu plánují autorky jejich počet zvyšovat.

Autorkami novin jsou především ženy bez domova, které své postřehy a články píší přímo pro organizaci Jako doma. Pro ženy bez domova se může dvouměsíčník stát významných zdrojem informací, které se přímo týkají života na ulici. Noviny informují například o tom, jak se bránit násilí od mužů-bezdomovců, a je možné je bezplatně získat v azylových centrech či noclehárnách. Dalším důležitým tématem, které noviny řeší, je i možnost přivýdělku díky sběru kovu nebo téma komunikace s úřady.

V novinách nechybí ani poradna s otázkami a odpověďmi, kde ženy získají odezvy na svoje dotazy. „Často se setkáváme s otázkami týkajícími se násilí, partnerského i ze strany policie, a důležitá je také šikana ze strany úřadů, když si žena nebo muž přijdou na úřad žádat například o podporu v nezaměstnanosti,“ řekla pro Českou televizi ředitelka organizace Jako doma Alexandra Doležalová.

Cílem organizace Jako doma je již od roku 2012 upozorňovat na genderový podtext bezdomovectví a poskytovat podporu ženám bez domova. Členové se také snaží informovat o bezdomovectví širokou veřejnost a odstraňovat stereotypy spojené s bezdomovectvím.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…