Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Železnice pomáhá: vlaky vozí na Ukrajinu materiální pomoc, zpět se vrací s uprchlíky

Foto: Železnice pomáhá

Vlaky přivážejí na Ukrajinu humanitární pomoc, cestou zpět vozí uprchlíky do bezpečí. Iniciativa Železnice pomáhá zajišťuje během války na Ukrajině vlakové spojení mezi Českou republikou a Ukrajinou. Lidé mohou v rámci materiálních sbírek po celé republice věnovat potřebné předměty, které iniciativa bezpečně dopraví až na hranice, kde zároveň evakuuje válečné uprchlíky.

Železnice pomáhá sbírala zkušenosti již na tornádem zasažené Moravě v minulém roce, kdy vlaky zprostředkovávaly pomoc obyvatelům zničených obcí, dobrovolníkům i záchranným složkám. Nyní iniciativa společně s dobrovolníky a partnery pomáhá Ukrajincům. „Věříme, že železnice je skvělý nástroj, který dokáže pomoci při mnoha příležitostech – přepravit velké množství lidí i materiálu na dlouhé vzdálenosti, posloužit jako kapacitní ubytování a pomoct lidem vyřešit akutní situaci,“ říká o své činnost Železnice pomáhá.

Na Ukrajinu už vypravili 5 vlaků společností Gepard Express a Českých drah, které byly naloženy cca 120 tunami humanitární pomoci. Na zpáteční cestě našlo v těchto vlacích útočiště přes 2 300 válečných uprchlíků. Další vlaky už nyní vyrážejí pomáhat.

Každý den vyjíždí osobní vlak z Čopu na slovensko-ukrajinských hranicích v 16:00 místního času a vrací se přes Košice, Žilinu a Ostravu. V případě zájmu linka pokračuje i dále skrze Olomouc a Pardubice až do Prahy. Povedlo se také vypravit vlak z Prahy do Mostysky, ukrajinského města nedaleko polských hranic. Tato cesta umožnila doručit zdravotnický materiál do nemocnice ve Lvově, který darovaly Úrazová nemocnice v Brně a Statutární město Brno.

Ve středu 16. března Železnice pomáhá vypravila ve spolupráci s Rotary Clubem sedm nákladních vagónů mířících z Košic do válkou postiženého Charkova. Vlak byl naložen 258 paletami se zdravotnickým materiálem, který darovali výrobci léčiv, soukromé kliniky, lékaři či veřejnost. V Charkově je situace kritická a zásoby zdravotnických potřeb se zde blíží nule.

Foto: Železnice pomáhá

Jak se můžete do pomoci zapojit?

Účelnost pomoci je stěžejní. Nezřídka se však stává, že lidé darují do materiálních sbírek nepotřebné předměty. Železnice pomáhá proto na svých webových stránkách vyvěsila seznam věcí, které jsou momentálně potřeba, i těch, které naopak nezbytné nejsou, ačkoliv si to dárci často myslí. Tyto seznamy je potřeba dodržovat, aby se nekomplikovalo třídění a příprava transportu a nevozily se do postižených oblastí zbytečné věci.

„Moc prosím všechny, kteří chtějí pomoci, aby si vybrali konkrétní sbírku a zjistili si na jejím webu, jakou pomoc ta sbírka přijímá. Lidé někdy v dobré víře nosí třeba staré oblečení nebo nebalené potraviny, ale takovou pomoc je velmi složité až nemožné skutečně využít,“ vysvětluje mluvčí iniciativy Železnice pomáhá Vratislav Vozník.

Lidé mohou přinést svůj příspěvek do materiální sbírky na jedno ze sběrných míst, konkrétně se jedná o města:

  • Praha – Smíchovské nádraží, prostory bývalého kadeřnictví
  • Ostrava – nádraží Kunčice, dveře vpravo od hlavního vchodu s nápisem ČD Cargo
  • Pardubice – staré nádraží, Hlaváčova 206
  • Havířov – Prostory Barbershopu D., F. Barber, Gorkého 381/2
  • Karviná – Komunitní centrum Archa, Havířská 1189/31
  • Orlová – Dům dětí a Mládeže, Masarykova třída 958

Otevírací doby jednotlivých míst a kontakt naleznete na webu zeleznicepomaha.eu.

Pořádáte vlastní sbírku a sháníte odvoz shromážděného materiálu? Vytříděný humanitární materiál můžete odvést do skladu na nádraží v Bohumíně, kde jej koordinátoři přeberou a zajistí jeho odvoz k ukrajinským hranicím.

Zájemci se mohou také přihlásit jako dobrovolníci. Platní budou při koordinaci, manuální práci, dopravě nebo překladech. Chcete-li se stát dobrovolníkem, vyplňte jednoduchý formulář na webu iniciativy.

V neposlední řadě můžete také přispět na finančně náročný provoz vlakového mostu mezi Českou republikou a Ukrajinou. Svůj příspěvek můžete odeslat na transparentní účet 2902129742/2010.

Moc děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří se do pomoci zapojují, a slibujeme, že se jejich úsilí pomoci dostane až na Ukrajinu,“ vzkazuje Vratislav Vozník všem, kteří podávají pomocnou ruku.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z zeleznicepomaha.eu

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Medicína ruku v ruce s moderní technologií: brazilská siamská dvojčata oddělena pomocí virtuální reality

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…