Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zelená Bratislava má co nabídnout. Navštivte perlu projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

Ilustrační foto: Depositphotos

Bratislava není jen místem, kde pulzuje život, byznys a zábava. Nabízí i zelené oddychové zóny uprostřed metropole. Co si hlavní město Slovenska připravilo pro milovníky přírody?

Parky a zahrady

V nejznámějších bratislavských parcích a zahradách si můžete dát pauzu při objevování turistických atrakcí města. Jejich historie sahá až do 18. století, a tak se Bratislava pyšní nejstarším veřejným parkem ve střední Evropě – Sadem Janka Krála. Ten je oblíbeným místem pro sportovce, ale i rodiny s dětmi. Kromě aktivního oddychu se na nedalekém nábřeží Dunaje často konají různé kulturní akce.

Sad Janka Krála. Foto: se svolením VisitBratislava

Mezi nejvýznamnější zahrady patří barokní zahrada Bratislavského hradu postavená podle návrhu architekta Marie Terezie. Za příjemně stráveným časem, třeba při opékání s přáteli, pak vyrazte k Železné studánce, která patří k nejoblíbenějším rekreačním lokalitám. Funguje zde i sedačková lanovka, která nabízí krásný výhled. Kochat se exotickými rostlinami nebo voňavým rozáriem s desítkami druhů růží pak můžete v botanické zahradě.

Horský park nebo oblíbené Městské lesy jsou z centra snadno dostupné. Vyzkoušet ale můžete i novinky a vychutnat si třeba panorama z nové rozhledny.

Nábřeží Dunaje. Foto: se svolením VisitBratislava

Relax v přírodě nedaleko centra

Slovenská metropole nabízí i relax u vody. Vydejte se na procházku po nábřeží anebo obdivujte okolí z lodní paluby. Jedinečný pohled se vám naskytne také při projížďce po mezinárodní cyklotrase Eurovelo 6. Během horkých dní se můžete osvěžit nebo si zasportovat v rekreačních oblastech okolo jezer přímo ve městě.

Městské lesy skrývají tři domky na stromech. Foto: se svolením VisitBratislava

Na území městských částí Bratislavy se nacházejí i chráněné lokality, kde si přijdou na své zejména milovníci fauny a flóry. Ti mohou poznávat přírodu podél naučných stezek v přírodních oblastech Dunajské luhy, Devínské kobyle a v povodí řeky Moravy. Kromě turistických cílů ale Zelená Bratislava nabízí i „kochací“ cyklotrasy nebo třeba pozorování ptáků.

Článek vznikl v rámci projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…