Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zelená Bratislava má co nabídnout. Navštivte perlu projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko

Ilustrační foto: Depositphotos

Bratislava není jen místem, kde pulzuje život, byznys a zábava. Nabízí i zelené oddychové zóny uprostřed metropole. Co si hlavní město Slovenska připravilo pro milovníky přírody?

Parky a zahrady

V nejznámějších bratislavských parcích a zahradách si můžete dát pauzu při objevování turistických atrakcí města. Jejich historie sahá až do 18. století, a tak se Bratislava pyšní nejstarším veřejným parkem ve střední Evropě – Sadem Janka Krála. Ten je oblíbeným místem pro sportovce, ale i rodiny s dětmi. Kromě aktivního oddychu se na nedalekém nábřeží Dunaje často konají různé kulturní akce.

Sad Janka Krála. Foto: se svolením VisitBratislava

Mezi nejvýznamnější zahrady patří barokní zahrada Bratislavského hradu postavená podle návrhu architekta Marie Terezie. Za příjemně stráveným časem, třeba při opékání s přáteli, pak vyrazte k Železné studánce, která patří k nejoblíbenějším rekreačním lokalitám. Funguje zde i sedačková lanovka, která nabízí krásný výhled. Kochat se exotickými rostlinami nebo voňavým rozáriem s desítkami druhů růží pak můžete v botanické zahradě.

Horský park nebo oblíbené Městské lesy jsou z centra snadno dostupné. Vyzkoušet ale můžete i novinky a vychutnat si třeba panorama z nové rozhledny.

Nábřeží Dunaje. Foto: se svolením VisitBratislava

Relax v přírodě nedaleko centra

Slovenská metropole nabízí i relax u vody. Vydejte se na procházku po nábřeží anebo obdivujte okolí z lodní paluby. Jedinečný pohled se vám naskytne také při projížďce po mezinárodní cyklotrase Eurovelo 6. Během horkých dní se můžete osvěžit nebo si zasportovat v rekreačních oblastech okolo jezer přímo ve městě.

Městské lesy skrývají tři domky na stromech. Foto: se svolením VisitBratislava

Na území městských částí Bratislavy se nacházejí i chráněné lokality, kde si přijdou na své zejména milovníci fauny a flóry. Ti mohou poznávat přírodu podél naučných stezek v přírodních oblastech Dunajské luhy, Devínské kobyle a v povodí řeky Moravy. Kromě turistických cílů ale Zelená Bratislava nabízí i „kochací“ cyklotrasy nebo třeba pozorování ptáků.

Článek vznikl v rámci projektu #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzácné vikingské poklady našli amatérští archeologové v Dánsku

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…