Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z chudého učitele prezidentem. Volby v Peru doprovází silný příběh

Foto: Pedro Castillo, Perú Libre

V prezidentských volbách v Peru vede venkovský učitel a levicový kandidát Pedro Castillo. Povedlo se mu získat důvěru lidí z chudších regionů, kterým slibuje politické a sociální reformy.

Jednapadesátiletý politik pochází z nízkopříjmové a negramotné rodiny. Začínal jako člen rolnické milice, poté se z něj stal venkovský učitel, a následně vedl odbory v regionu Cajamarca. Nyní už je téměř jisté, že bude pokračovat až na nejvyšší post v zemi. Jeho vyzývatelkou v druhém kole voleb byla Keiko Fujimori, která je dcerou exprezidenta Alberta Fujimoriho a čelí obviněním z praní špinavých peněz. Se svou prohrou se však nesmířila a napadla hlasování u soudu. Oba kandidáti stojí na opačných stranách politického spektra a netěšili se příliš velké popularitě.

Castillo zaujal své voliče právě lidovostí a pochopením pro jejich problémy vyplývající ze sociální nerovnosti, kterou ještě prohloubila koronavirová krize. Vystupuje v tradičním venkovském slamáku a klade důraz na kulturní základy a výchovu mládeže v militaristickém duchu. Peruáncům slibuje, že zůstane 70 procent výnosů z těžby mědi v rukou státu, podporuje znárodnění médií a hodlá navýšit rozpočet na vzdělání a zdravotnictví.

Názory, které hlásá manifest Castillovy strany Svobodné Peru, však znervózňují ekonomy i obyvatelstvo. Zvolený prezident totiž bude muset spolupracovat s rozděleným a pravicově naladěným kongresem, který reformy téměř jistě nepodpoří. Mezi možnosti dalšího vývoje proto patří i scénář, že by se nový prezident rozhodl vládnout bez něj, nebo že by jej parlament sesadil stejně jako předchozího prezidenta Martína Vizcarru.

Zdroj: Al-Jazeera

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak se připravit na Mikuláše, abyste si ho užili i vy?

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Fosilie největší mořské želvy v Evropě nalezena ve Španělsku

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…