Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z chudého učitele prezidentem. Volby v Peru doprovází silný příběh

Foto: Pedro Castillo, Perú Libre

V prezidentských volbách v Peru vede venkovský učitel a levicový kandidát Pedro Castillo. Povedlo se mu získat důvěru lidí z chudších regionů, kterým slibuje politické a sociální reformy.

Jednapadesátiletý politik pochází z nízkopříjmové a negramotné rodiny. Začínal jako člen rolnické milice, poté se z něj stal venkovský učitel, a následně vedl odbory v regionu Cajamarca. Nyní už je téměř jisté, že bude pokračovat až na nejvyšší post v zemi. Jeho vyzývatelkou v druhém kole voleb byla Keiko Fujimori, která je dcerou exprezidenta Alberta Fujimoriho a čelí obviněním z praní špinavých peněz. Se svou prohrou se však nesmířila a napadla hlasování u soudu. Oba kandidáti stojí na opačných stranách politického spektra a netěšili se příliš velké popularitě.

Castillo zaujal své voliče právě lidovostí a pochopením pro jejich problémy vyplývající ze sociální nerovnosti, kterou ještě prohloubila koronavirová krize. Vystupuje v tradičním venkovském slamáku a klade důraz na kulturní základy a výchovu mládeže v militaristickém duchu. Peruáncům slibuje, že zůstane 70 procent výnosů z těžby mědi v rukou státu, podporuje znárodnění médií a hodlá navýšit rozpočet na vzdělání a zdravotnictví.

Názory, které hlásá manifest Castillovy strany Svobodné Peru, však znervózňují ekonomy i obyvatelstvo. Zvolený prezident totiž bude muset spolupracovat s rozděleným a pravicově naladěným kongresem, který reformy téměř jistě nepodpoří. Mezi možnosti dalšího vývoje proto patří i scénář, že by se nový prezident rozhodl vládnout bez něj, nebo že by jej parlament sesadil stejně jako předchozího prezidenta Martína Vizcarru.

Zdroj: Al-Jazeera

Související články

Zaručeně zlepší den

Hormon lásky oxytocin dokáže divy. Co vše v těle ovlivňuje?

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Vím si rady v každé situaci: portál Mladý zdravotník radí zábavnou formou laikům

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…