Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z chudého učitele prezidentem. Volby v Peru doprovází silný příběh

Foto: Pedro Castillo, Perú Libre

V prezidentských volbách v Peru vede venkovský učitel a levicový kandidát Pedro Castillo. Povedlo se mu získat důvěru lidí z chudších regionů, kterým slibuje politické a sociální reformy.

Jednapadesátiletý politik pochází z nízkopříjmové a negramotné rodiny. Začínal jako člen rolnické milice, poté se z něj stal venkovský učitel, a následně vedl odbory v regionu Cajamarca. Nyní už je téměř jisté, že bude pokračovat až na nejvyšší post v zemi. Jeho vyzývatelkou v druhém kole voleb byla Keiko Fujimori, která je dcerou exprezidenta Alberta Fujimoriho a čelí obviněním z praní špinavých peněz. Se svou prohrou se však nesmířila a napadla hlasování u soudu. Oba kandidáti stojí na opačných stranách politického spektra a netěšili se příliš velké popularitě.

Castillo zaujal své voliče právě lidovostí a pochopením pro jejich problémy vyplývající ze sociální nerovnosti, kterou ještě prohloubila koronavirová krize. Vystupuje v tradičním venkovském slamáku a klade důraz na kulturní základy a výchovu mládeže v militaristickém duchu. Peruáncům slibuje, že zůstane 70 procent výnosů z těžby mědi v rukou státu, podporuje znárodnění médií a hodlá navýšit rozpočet na vzdělání a zdravotnictví.

Názory, které hlásá manifest Castillovy strany Svobodné Peru, však znervózňují ekonomy i obyvatelstvo. Zvolený prezident totiž bude muset spolupracovat s rozděleným a pravicově naladěným kongresem, který reformy téměř jistě nepodpoří. Mezi možnosti dalšího vývoje proto patří i scénář, že by se nový prezident rozhodl vládnout bez něj, nebo že by jej parlament sesadil stejně jako předchozího prezidenta Martína Vizcarru.

Zdroj: Al-Jazeera

Související články

Zaručeně zlepší den

Zákaz telefonů ve školách? Kalifornie přichází se změnami

Smíšené emoce existují. Podle vědců je život hořkosladký

Vídeňský párek se možná zapíše do seznamu UNESCO

Jak vyzrát na artrózu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…