Vlaštovky a jiřičky se vrátily z teplých krajin a budou hnízdit. Většinou se vracejí na původní místo, kde hnízdí po generace, klidně desítky let. Proto jim pomozte a nestavte zábrany, ani hnízda neshazujte. Jejich hnízdění je krásná podívaná.
Švitoření vlaštovek a jiřiček je jasným důkazem příchodu jara. Urazily dalekou cestu ze subsaharské Afriky, kde přečkávají zimu. Hnízdit se ale vracejí k nám „domů“. Pokud jste již dříve u sebe pozorovali jejich hnízdo, snažte se jim nezamezit v tom, aby se vrátily. Někteří lidé na okna nebo římsy dávají bodce, aby se tam nemohli ptáci vracet. Většinou se obávají trusu, to jde ale jednoduše vyřešit koupí podložky, která se umístí třeba na parapet a zachytí to nejhorší. Po odletu mláďat ji pak můžete odstranit a okolí vyčistit.
Nové místo k hnízdění si totiž vlaštovky a jiřičky nedokážou najít. Někdy se ornitologové také setkávají s tím, že lidé rovnou hnízda shazují i s mláďaty, což je v rozporu se zákonem a naprosto barbarským činem. Prosí tedy, abyste se toho vyvarovali, naopak nabádají k tomu, abyste krásnou podívanou, jakou hnízdění a krmení mláďat rozhodně je, pozorovali třeba s dětmi. Přítomnost těchto ptáků u vašich oken může být i nápomocná – uloví denně stovky komárů, mšic a muchniček.
Právě teď je velké sucho a ptákům se hnízda nejlépe staví z bláta. Pokud jim tedy chcete pomoci, nechte jim na zahradě mokré louže nebo misku s namočenou hlínou, určitě to ocení. Dobrým stavebním prvkem bývají také zvířecí chlupy. Pokud doma svého miláčka vyčesáváte, hoďte chlupy pak na kompost, ptáčci si je najdou.
Zdroj: BirdLife
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…