Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Že vám vlaštovka nebo jiřička hnízdí za okny, není nic špatného

Vlaštovky i jiřičky se vrací hnízdit na stejné místo. Foto: Roman Kus

Vlaštovky a jiřičky se vrátily z teplých krajin a budou hnízdit. Většinou se vracejí na původní místo, kde hnízdí po generace, klidně desítky let. Proto jim pomozte a nestavte zábrany, ani hnízda neshazujte. Jejich hnízdění je krásná podívaná.

Švitoření vlaštovek a jiřiček je jasným důkazem příchodu jara. Urazily dalekou cestu ze subsaharské Afriky, kde přečkávají zimu. Hnízdit se ale vracejí k nám „domů“. Pokud jste již dříve u sebe pozorovali jejich hnízdo, snažte se jim nezamezit v tom, aby se vrátily. Někteří lidé na okna nebo římsy dávají bodce, aby se tam nemohli ptáci vracet. Většinou se obávají trusu, to jde ale jednoduše vyřešit koupí podložky, která se umístí třeba na parapet a zachytí to nejhorší. Po odletu mláďat ji pak můžete odstranit a okolí vyčistit.

Jiřička obecná byla zvolena ptákem roku 2020. Foto: Roman Kus

Nové místo k hnízdění si totiž vlaštovky a jiřičky nedokážou najít. Někdy se ornitologové také setkávají s tím, že lidé rovnou hnízda shazují i s mláďaty, což je v rozporu se zákonem a naprosto barbarským činem. Prosí tedy, abyste se toho vyvarovali, naopak nabádají k tomu, abyste krásnou podívanou, jakou hnízdění a krmení mláďat rozhodně je, pozorovali třeba s dětmi. Přítomnost těchto ptáků u vašich oken může být i nápomocná – uloví denně stovky komárů, mšic a muchniček.

Právě teď je velké sucho a ptákům se hnízda nejlépe staví z bláta. Pokud jim tedy chcete pomoci, nechte jim na zahradě mokré louže nebo misku s namočenou hlínou, určitě to ocení. Dobrým stavebním prvkem bývají také zvířecí chlupy. Pokud doma svého miláčka vyčesáváte, hoďte chlupy pak na kompost, ptáčci si je najdou.

Zdroj: BirdLife

Související články

Zaručeně zlepší den

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Tvář páníčka ovlivňuje náladu psů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…