Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ze staré matrace nová? Německá firma vyvinula inovativní metodu, která umožní matrace recyklovat

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Postel – jedno z nejdůležitějších míst našich životů. Každý večer tam uléháme s touhou po odpočinku a relaxaci. Ale ouha, najednou se nám špatně usíná, protože je v matraci vyležený důlek, cítíme z ní nepříjemné pachy nebo zkrátka potřebujeme změnit velikost postele a původní matrace se do ní nevleze. Kam ale se starou matrací? Své využití může nyní najít při výrobě nové matrace!

Zdroj: Společnost BASF

Společnost BASF, pracující pod heslem chemie pro udržitelnou budoucnost, vyvinula metodu umožňující využít staré matrace jako surovinu pro výrobu nových. Jedná se o proces chemické recyklace použitých matrací, přičemž se dbá na to, aby kvalita recyklovaného materiálu byla srovnatelná s primárními surovinami. Během samotné recyklace dochází k rozkladu pružného polyuretanu (neboli PUR pěny tvořící jádro matrace) a naopak je dodáván polyol (látka používaná k výrobě polyuretanu). Při výroby nové pěny z recyklátu je potřeba menšího množství fosilních surovin. Ve výsledku má tak produkt nižší uhlíkovou stopu. Na každém z nás pak leží odpovědnost odvézt starou matraci do sběrného dvora, aby mohla být předána jako surovina k dalšímu zpracování.

Proces recyklace matrací. Zdroj: Společnost BASF

Firma novou metodou přispívá k posílení tzv. cirkulární ekonomiky, tedy strategii udržitelného rozvoje vytvářející funkční vztahy mezi přírodou a lidskou společností. Metoda recyklace se nyní testuje v závodě společnosti BASF v německém městě Schwarzheide. Uvedení recyklovaných matrací je plánováno na konec letošního roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost