Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravotnictví se vrací do normálu. Nemocnice řeší soukromí pacientů i nové technologie

Ilustrační foto: Freepik

Konečně jsme se dočkali. Koronavirus je na ústupu a zdravotnictví se postupně vrací do běžného režimu. Na řadu přicházejí odkládané zákroky, pacienti se opět vydávají k lékařům a dohánějí resty. Zdravotnická zařízení se také pouštějí do modernizací prostor nebo zabezpečení počítačových systémů, které kvůli pandemii odsouvali.

Díky klesajícímu počtu pacientů s covidem mají nemocnice opět prostor řešit palčivé problémy, před kterými měla záchrana lidských životů přednost. Nyní se situace mění a opět se začíná diskutovat třeba o nutnosti změn zajišťujících ochranu soukromí a důvěrnosti informací ve zdravotnických zařízeních. Jedním z možných řešení je technologie maskování zvukem, takzvaný sound masking, která dokáže diskrétní zóny zvukově odstínit tak, aby údaje klientů těchto zařízení zůstaly opravdu neveřejné.

Maskování zvuku funguje tak, že do prostoru je vysílán uniformní tichý zvuk připomínající šum větru. Je upraven do pásma lidské řeči a optimalizován tak, aby překrýval probíhající komunikaci. Tu sice vzdáleně zaznamenáte, ale nejste schopni určit její obsah,“ uvedl Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro. „Zajištění soukromí pomocí technologie pro maskování zvuku je u nás poměrně novou záležitostí a uplatnění může najít vedle zdravotnických zařízeních také v bankách, lékárnách a na dalších místech, kde sdělujeme důvěrné informace. Zde všude by pomohla k vytvoření skutečně privátních zón, kde by lidé mohli konzultovat své problémy bez nepříjemného pocitu, že je slyší i někdo další,“ dodal Hronec. Právě v nemocnicích přitom často dochází ke konzultaci vážných zdravotních problémů, které jsou důvěrné a intimní. Zařízení by tak pacientům umožnilo cítit se bezpečně a komfortně.

Související články

Zaručeně zlepší den

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…