Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravotnictví se vrací do normálu. Nemocnice řeší soukromí pacientů i nové technologie

Ilustrační foto: Freepik

Konečně jsme se dočkali. Koronavirus je na ústupu a zdravotnictví se postupně vrací do běžného režimu. Na řadu přicházejí odkládané zákroky, pacienti se opět vydávají k lékařům a dohánějí resty. Zdravotnická zařízení se také pouštějí do modernizací prostor nebo zabezpečení počítačových systémů, které kvůli pandemii odsouvali.

Díky klesajícímu počtu pacientů s covidem mají nemocnice opět prostor řešit palčivé problémy, před kterými měla záchrana lidských životů přednost. Nyní se situace mění a opět se začíná diskutovat třeba o nutnosti změn zajišťujících ochranu soukromí a důvěrnosti informací ve zdravotnických zařízeních. Jedním z možných řešení je technologie maskování zvukem, takzvaný sound masking, která dokáže diskrétní zóny zvukově odstínit tak, aby údaje klientů těchto zařízení zůstaly opravdu neveřejné.

Maskování zvuku funguje tak, že do prostoru je vysílán uniformní tichý zvuk připomínající šum větru. Je upraven do pásma lidské řeči a optimalizován tak, aby překrýval probíhající komunikaci. Tu sice vzdáleně zaznamenáte, ale nejste schopni určit její obsah,“ uvedl Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro. „Zajištění soukromí pomocí technologie pro maskování zvuku je u nás poměrně novou záležitostí a uplatnění může najít vedle zdravotnických zařízeních také v bankách, lékárnách a na dalších místech, kde sdělujeme důvěrné informace. Zde všude by pomohla k vytvoření skutečně privátních zón, kde by lidé mohli konzultovat své problémy bez nepříjemného pocitu, že je slyší i někdo další,“ dodal Hronec. Právě v nemocnicích přitom často dochází ke konzultaci vážných zdravotních problémů, které jsou důvěrné a intimní. Zařízení by tak pacientům umožnilo cítit se bezpečně a komfortně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…