Mezinárodní den objímání připadá každoročně na 21. leden. Tento speciální den nám má připomenout, jak důležité je s s druhými objímat. Zdánlivě obyčejné objetí má totiž neobyčejnou sílu. Dlouhé a pevné sevření v náruči vyvolává příjemné pocity, uzdravuje a prohlubuje vztah s milovaným člověkem.
Jedním objetím mnohdy dokážeme říct více než tisícem slov. Můžeme jím vyjádřit lásku, přátelství, radost i podporu. V náruči druhého člověka se cítíme milovaně a bezpečně. Z výzkumů ovšem vyplývá, že toto jednoduché gesto je ještě mocnější, než by nás možná napadlo. Jaké přínosy má pro nás objímání?
Prožívá-li člověk v životě těžké období, objetí od blízkého člověka mu může opravdu ulevit. Objímání snižuje míru stresu a zklidňuje celé tělo i mysl. Může za to hormon lásky oxytocin, který se začne uvolňovat už po dvaceti sekundách v objetí člověka, na kterém nám záleží.
Oxytocin vzniká při láskyplném doteku, ten ale nemusí být pouze lidský. Stejná reakce nastane, když například hladíme domácího mazlíčka. Je to zkrátka takový milý hormon, který má velkou schopnost nás zklidňovat a probouzet jen a jen příjemné pocity.
Překvapivým zjištěním je, že časté objímání nás dokáže ochránit před nemocemi. Stačí pouhých deset sekund a objetí účinně pomáhá tělu v boji proti infekcím. Dochází ke zlepšení imunity nebo zmírnění příznaků nemocí.
Vřelý dotek s sebou nese také další zdravotní benefity. Pomáhá snižovat krevní tlak a srdeční tep, celkově pak prospívá zdravé činnosti srdce. Ukazuje se také, že objetí dokáže ulevit od bolesti.
Objetí je stavebním kamenem důvěry. Po chvilce v náruči milovaného člověka se cítíme v bezpečí a prokazatelně se nám zlepší nálada. Je to proto, že vedle oxytocinu se do těla vyplavují také další hormony štěstí, a to především serotonin.
Právě serotonin má na svědomí, že v nás objetí vyvolá radostné pocity. Zároveň se nám jeho jeho přičiněním uleví také od depresivních či úzkostných pocitů. K pocitům štěstí napomáhá i skutečnost, že každé objetí nás vrací do přítomnosti, ve které jsme přirozeně spokojenější, než když myšlenkami bloudíme v budoucnu či minulosti.
Hřejivé objetí přispěchá na pomoc také těm, které trápí nízké sebevědomí a pocity méněcennosti. Nejen, že nás objímání zbavuje pocitů osamělosti, ale navíc má opravdovou sílu zvýšit sebevědomí a podpořit sebejistotu. Skrze lásku druhých se tak učíme mít rádi také sami sebe.
Objetí je neoddělitelnou součástí vztahů. Není proto divu, že podporuje blízkost mezi lidmi a pomáhá budovat silná pouta v rodině i s přáteli. Platí to také pro romantické vztahy: časté objímání se ve vztahu údajně pojí s větší partnerskou spokojeností.
Už vám někdy nepříjemná hádka zkazila celý den? Výzkumníci přišli s řešením. Páry, které se v jednom dnu pohádaly a zároveň objaly, měly během dne výrazně lepší náladu než ty, kteří se po hádce neobjaly.
Vědci zjistili, že objímání hraje důležitou roli už od narození. Maminčino objetí novorozencům velmi prospívá, a to jak po tělesné, tak i po duševní stránce. Dítě díky častému objímání méně pláče, lépe spinká a není tak neklidné. Objetí pozitivně podporuje správný růst a empatii vůči druhým lidem.
Odpověď je jednoduchá. Co nejčastěji. Jako lidé zkrátka potřebujeme rozdávat i přijímat lásku. Nyní už víme, že objetí nám dokáže poskytnout mnohem více než „jen“ příjemný pocit bezpečí a sounáležitosti. Činí nás šťastnými, uzdravuje tělo i ducha a pomáhá budovat silná pouta s druhými lidmi.
Zkusme se s druhými více objímat, a to nejen 21. ledna.
Zdroj: Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z MedicineNet a HealthLine
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…