Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Není to pohádka, ani nejde o kouzla. Vypadá to, že zapomenout na bývalého partnera by mohlo být snadnější, než tomu bylo doposud. Nová studie dává naději všem, které trápí nešťastná láska, uvedl server Radio Wave.

Cílem studie bylo pomoci lidem, kteří trpí poruchou přizpůsobení. Mezi její projevy patří při významné životní události nebo změně, například při těžkém rozchodu, deprese, nespavost, problémy se soustředěním a v krajních případech i sebevražedné myšlenky.  Lidé s touto poruchou zkrátka prožívají důležité životní situace velmi intenzivně, což má vliv na jejich běžný život.

Vědci proto provedli experiment na pacientech, kteří poruchou přizpůsobení trpí. Požádali je, aby si vzpomněli na rozchod nebo nepříjemnou vztahovou situaci, třeba nevěru. Zároveň jim podali lék, beta-blokátor propranolol, který se obvykle předepisuje při úzkostech nebo migrénách. Součástí experimentu byla i terapie, během které si pacienti zapisovali traumatické vzpomínky. Ty pak přečetli nahlas a zaznamenali si fyzické reakce, které situaci doprovázely, jako je pocení, třes nebo napětí. Léčivý tedy nebyl jen medikament, ale byla potřeba účast vyškoleného terapeuta. „Tento přístup vychází z neurovědeckého výzkumu, podle kterého musí být vybavená vzpomínka znovu uložena do dlouhodobé paměti. Pokud do toho procesu ukládání zasáhneme, přinese to zhoršenou, méně emotivní, vzpomínku,“ popsal pro server Dazed jeden z autorů studie Alain Brunet.

Už dříve se ukázalo, že použití této metody je efektivní pro léčbu posttraumatické stresové poruchy. Nyní by se takto daly léčit i vzpomínky na těžký rozchod, neboť i taková událost může být příčinou vážných duševních problémů.

Zdroj: Radio Wave, Dazed

Související články

Zaručeně zlepší den

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…