Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Není to pohádka, ani nejde o kouzla. Vypadá to, že zapomenout na bývalého partnera by mohlo být snadnější, než tomu bylo doposud. Nová studie dává naději všem, které trápí nešťastná láska, uvedl server Radio Wave.

Cílem studie bylo pomoci lidem, kteří trpí poruchou přizpůsobení. Mezi její projevy patří při významné životní události nebo změně, například při těžkém rozchodu, deprese, nespavost, problémy se soustředěním a v krajních případech i sebevražedné myšlenky.  Lidé s touto poruchou zkrátka prožívají důležité životní situace velmi intenzivně, což má vliv na jejich běžný život.

Vědci proto provedli experiment na pacientech, kteří poruchou přizpůsobení trpí. Požádali je, aby si vzpomněli na rozchod nebo nepříjemnou vztahovou situaci, třeba nevěru. Zároveň jim podali lék, beta-blokátor propranolol, který se obvykle předepisuje při úzkostech nebo migrénách. Součástí experimentu byla i terapie, během které si pacienti zapisovali traumatické vzpomínky. Ty pak přečetli nahlas a zaznamenali si fyzické reakce, které situaci doprovázely, jako je pocení, třes nebo napětí. Léčivý tedy nebyl jen medikament, ale byla potřeba účast vyškoleného terapeuta. „Tento přístup vychází z neurovědeckého výzkumu, podle kterého musí být vybavená vzpomínka znovu uložena do dlouhodobé paměti. Pokud do toho procesu ukládání zasáhneme, přinese to zhoršenou, méně emotivní, vzpomínku,“ popsal pro server Dazed jeden z autorů studie Alain Brunet.

Už dříve se ukázalo, že použití této metody je efektivní pro léčbu posttraumatické stresové poruchy. Nyní by se takto daly léčit i vzpomínky na těžký rozchod, neboť i taková událost může být příčinou vážných duševních problémů.

Zdroj: Radio Wave, Dazed

Související články

Zaručeně zlepší den

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…