Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zajímavé zjištění o Neptunu: jeho teplota se nečekaně mění

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Astronomové zjistili, že teplota na Neptunu v poslední době vykazuje určité abnormality. Například v roce 2019 NASA zveřejnila snímky Neptunu procházejícího masivními bouřemi během letního období na jižní polokouli planety. Nyní se opět objevily teplotní změny.

Michael Roman z univerzity v Leicesteru se svým týmem použil pozemní dalekohledy ke sledování teplotních změn Neptunu od prvních podrobných měření v roce 2003. Jednotlivá pozorování konečně prokázala, že teplota na jižní polokouli Neptunu k překvapení astronomů klesá, přestože daná měření byla provedena během léta na planetě.

Tým použil k měření speciální termokamery, které fungují tak, že měří infračervené světlo vyzařované z astronomických objektů. Poté došlo k shromáždění všech snímků Neptunu za poslední dvě desetiletí a zkoumalo se infračervené světlo vyzařované z jeho stratosféry. To ukázalo variaci teplot během části jižního léta Neptunu.

Stejně jako ostatní planety Sluneční soustavy, i Neptun zažívá roční období, když obíhá kolem Slunce. Tato období se liší od těch na Zemi, trvají přibližně 40 pozemských let. Jižní polokoule planety prochází létem od roku 2005, astronomové mají tedy k dispozici méně než polovinu dat sezóny. V návaznosti na to nikdo neočekával takto rapidní teplotní změny v tak krátkém časovém úseku.

Studie ukazuje, jak dramaticky se může měnit teplota planety. Důvod těchto teplotních fluktuací je neobjasněný, jelikož o 8. planetě Sluneční soustavy víme jen velmi málo. I proto bude v příštích letech potřeba provést více pozorování, aby se tyto změny teplot dokázaly objasnit.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …