Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zajímavé zjištění o Neptunu: jeho teplota se nečekaně mění

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Astronomové zjistili, že teplota na Neptunu v poslední době vykazuje určité abnormality. Například v roce 2019 NASA zveřejnila snímky Neptunu procházejícího masivními bouřemi během letního období na jižní polokouli planety. Nyní se opět objevily teplotní změny.

Michael Roman z univerzity v Leicesteru se svým týmem použil pozemní dalekohledy ke sledování teplotních změn Neptunu od prvních podrobných měření v roce 2003. Jednotlivá pozorování konečně prokázala, že teplota na jižní polokouli Neptunu k překvapení astronomů klesá, přestože daná měření byla provedena během léta na planetě.

Tým použil k měření speciální termokamery, které fungují tak, že měří infračervené světlo vyzařované z astronomických objektů. Poté došlo k shromáždění všech snímků Neptunu za poslední dvě desetiletí a zkoumalo se infračervené světlo vyzařované z jeho stratosféry. To ukázalo variaci teplot během části jižního léta Neptunu.

Stejně jako ostatní planety Sluneční soustavy, i Neptun zažívá roční období, když obíhá kolem Slunce. Tato období se liší od těch na Zemi, trvají přibližně 40 pozemských let. Jižní polokoule planety prochází létem od roku 2005, astronomové mají tedy k dispozici méně než polovinu dat sezóny. V návaznosti na to nikdo neočekával takto rapidní teplotní změny v tak krátkém časovém úseku.

Studie ukazuje, jak dramaticky se může měnit teplota planety. Důvod těchto teplotních fluktuací je neobjasněný, jelikož o 8. planetě Sluneční soustavy víme jen velmi málo. I proto bude v příštích letech potřeba provést více pozorování, aby se tyto změny teplot dokázaly objasnit.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…