Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skrytý kráter na jižním pólu Měsíce byl odhalen v ohromující mozaice

Ilustrační foto: Pixabay

Jasná mozaika nám představila jižní pól Měsíce v novém světle. Moderní kamery dvou měsíčních orbiterů spojily své technologické schopnosti a vytvořily ohromující mozaiku kráteru Shackleton v temné oblasti Jižního pólu Měsíce, píše server Interesting Engineering.

Neobvyklou mozaiku sestavily snímky pořízené kamerou Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) a ShadowCam, nástrojem NASA umístěným na korejském kosmickém prostředku Danuri. Ten byl vyvinutý i sestavený Korejským institutem pro výzkum letectví a kosmonautiky (KARI), vypuštěn byl v srpnu 2022.

Podle zprávy by tento kráter mohl být jedním z přistávacích míst pro misi Artemis III v roce 2025, zároveň sloužit jako klíčový bod pro budoucí průzkum Měsíce.

Kombinace kamer pro komplexní obraz

ShadowCam byla vyvinuta k zachycení temných oblastí Měsíce, zatímco LROC vyniká při zachycování detailů povrchu. Ta má však omezení při fotografování oblastí zůstávajících v trvalém stínu. V těchto případech přichází na scénu specializovaná ShadowCam. Podle NASA je tato kamera 200krát citlivější na světlo než LROC, což jí umožňuje snímat geografické rysy i při extrémně slabém osvětlení.

Ilustrační foto: Pixabay

Podle NASA tedy může kombinace obrazů obou kamer vytvořit komplexní vizuální mapu terénu i geologických rysů na Měsíci. Kráter Shackleton je charakterizován oblastmi v trvalém stínu, což jsou části Měsíce, které nikdy nespatří přímé sluneční světlo a jsou extrémně chladné.

Mozaika zobrazuje tyto trvale zatemněné oblasti, ale i osvětlené části kráteru, jako je okraj a svahy, a to díky použití obou kamer.

Průzkum jižního pólu klíčem k budoucím kosmickým misím

Trvale zatemnělé oblasti poblíž jižního pólu Měsíce jsou pravděpodobně bohaté na vodu ve formě ledu. Voda je důležitým zdrojem pro budoucí průzkum a osídlení Měsíce. Porozumění distribuci a umístění vodních zdrojů na Měsíci je klíčové pro plánování dlouhodobých lunárních misí.

Tato oblast je také důležitým bodem pro další výzkum Měsíce a formace sluneční soustavy. Nástroje jako ShadowCam mohou hrát zásadní roli při zlepšování vizuální reprezentace a mapování Jižního pólu.

Získaná data pomohou agentuře NASA se lépe připravit na nadcházející sérii misí Artemis, během kterých má v plánu vyslat astronauty na Jižní pól Měsíce. Snímky také pomohou identifikovat konkrétní místa pro budoucí průzkum povrchu.

Komplexní mapování pak umožní budoucím robotickým průzkumníkům, jako je VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover), ke snadnější navigaci po tvrdém a málo prozkoumaném povrchu Jižního pólu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Štěstí bez hranic. Japonec vypěstoval jetelový 63lístek

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Nejvyšší hora světa stále roste

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…