Omezení společenského života a volnočasových aktivit během lockdownu znamenalo pro řadu firem také omezení produkce. Stejnou trajektorii měl vývoj i ve firmě Akord Kvint, která vyrábí smyčcové nástroje. Po třech měsících však následoval výrazný nárůst poptávky, který stále trvá.
Studentské, koncertní i mistrovské housle, violy a cella putují z Lubů u Chebu do celého světa. Když však loni propukla pandemie, zákazníci v obavě odříkávali objednávky. „Přešli jsme do úsporného režimu a přerušili jsme investice,“ popisuje pro Český rozhlas Karlovy Vary jednatel firmy Jan Holiš. Zaměstnance však domů neposlali ani nepropouštěli. „Naše hlavní know-how jsou lidé a jejich um. Omezovali jsme výdaje všude jinde jenom ne na lidech, protože je potřebujeme,“ dodává Holiš
Už za tři měsíce se ukázalo, že zájem o smyčcové nástroje pandemie neutlumila. Poptávka začala strmě růst a firma má do konce letošního roku o zakázky postaráno. „Máme i poptávku z nových regionů, ale spíše bych řekl, že naši stávající zákazníci výrazně navyšují objednávky,“ pochvaluje si jednatel. S rostoucím zájmem o nové nástroje plánuje firma rozšiřovat výrobu a také přijímat nové zaměstnance. V současné době školí pracovníky, jež zaujmou místo těch, kteří odejdou do důchodu.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…