Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zahrady ve městech si zaslouží hýčkání. Nová studie odhalila jejich zásadní roli

Ilustrační fotografie: Pexels

Zahrádkaření je potravou pro duši, obživu ale poskytuje také opylovačům. Podle výzkumníků z Univerzity v Bristolu vyprodukují zahrady u domů až 85 procent celkového množství nektaru z veškeré městské flóry. Složení tohoto nektaru je navíc rozmanitější.

Včely, vosy, motýli a další opylovači hrají klíčovou roli v zajištění biodiverzity ve městech i udržitelnosti rostlinné produkce. Pouhé tři zahrady přitom denně vyprodukují zhruba jednu čajovou lžičku nektaru. Takové množství odpovídá více než tuně lidské potravy a nasytí několik tisíc opylovačů.

Zásoba nektaru v městských zahradách je více rozmanitá než na farmách či v přírodních rezervacích, jinými slovy pochází z rozmanitější škály rostlin,“ uvedl Nicholas Tew, vedoucí autor studie zveřejněné v časopise Journal of Ecology. Podle vědců je proto důležité počítat u novostaveb se zahradními prostory. Zahrádkáři by zároveň měli usilovat o vytvoření příznivých podmínek pro opylovače. Těch se dá dosáhnout například sázením rostlin bohatých na nektar či omezením sekání trávníků, na kterých rostou pampelišky, sedmikrásky nebo jetel. Zcela vyhnout by se naopak měli chemickým postřikům, které ohrožují životy hmyzu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…