O první český úspěch za třicet let trvání festivalu ve francouzském Chaumontu se zasloužili studenti krajinářské architektury z ČVUT. S myšlenkou, že je všechno spojeno, chtěli zahájit dialog s rostlinami a vytvořili několik zahradních pokojů.
Oceněná zahrada vyrostla nedaleko pohádkového zámku na Loiře začátkem dubna. Studenti vybudovali síť uliček vedoucích do několika zahradních pokojů, které symbolizují jednotlivé živly a ilustrují také principy výměny informací a transportu živin v rostlinách. Jsou jeden druhému skryté, avšak propojené sítí zvukových trubic, kterými si návštěvníci mohou vyměňovat postřehy a zážitky z návštěvy. Trubice jsou zakončeny kónickými hlavicemi a vedle přenosu zvuku umožňují také odraz světla, pohled do země nebo jimi může proudit voda.
„Určité prvky měly ještě zajímavější efekt, než jsme předpokládali. Například po instalaci a zprovoznění vodního prvku jsme zjistili, že naše propojené trubky fungující jako zvukovody nesou zvuk kapající vody do úplně jiné části zahrady,“ popisuje zážitky z realizace projektu jedna ze členek oceněného týmu Háta Enochová. „Viděli jsme a zkusili si technologické postupy, které jinak kreslíme v počítačových programech. Pod našima rukama jsme viděli růst naše nápady, sny, myšlenky a skici v reálném světě,“ dodává její kolega Jan Trpkoš. Českou zahradu sdíleného vědomí s francouzským názvem Tout test connecté si bude moci do listopadu prohlédnout až 300 tisíc lidí, kteří tuto prestižní výstavu krajinářského umění každoročně navštíví.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…