Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zahrada sdíleného vědomí odhaluje souvislosti. Pražští studenti s ní září na mezinárodním festivalu

2 minuty radosti
Zahrada koncem června. Foto: Tereza Havránková

O první český úspěch za třicet let trvání festivalu ve francouzském Chaumontu se zasloužili studenti krajinářské architektury z ČVUT. S myšlenkou, že je všechno spojeno, chtěli zahájit dialog s rostlinami a vytvořili několik zahradních pokojů.

Oceněná zahrada vyrostla nedaleko pohádkového zámku na Loiře začátkem dubna. Studenti vybudovali síť uliček vedoucích do několika zahradních pokojů, které symbolizují jednotlivé živly a ilustrují také principy výměny informací a transportu živin v rostlinách. Jsou jeden druhému skryté, avšak propojené sítí zvukových trubic, kterými si návštěvníci mohou vyměňovat postřehy a zážitky z návštěvy. Trubice jsou zakončeny kónickými hlavicemi a vedle přenosu zvuku umožňují také odraz světla, pohled do země nebo jimi může proudit voda.

Zahrada propojuje všechny živly. Foto: Jan Trpkoš

„Určité prvky měly ještě zajímavější efekt, než jsme předpokládali. Například po instalaci a zprovoznění vodního prvku jsme zjistili, že naše propojené trubky fungující jako zvukovody nesou zvuk kapající vody do úplně jiné části zahrady,“ popisuje zážitky z realizace projektu jedna ze členek oceněného týmu Háta Enochová. „Viděli jsme a zkusili si technologické postupy, které jinak kreslíme v počítačových programech. Pod našima rukama jsme viděli růst naše nápady, sny, myšlenky a skici v reálném světě,“ dodává její kolega Jan Trpkoš. Českou zahradu sdíleného vědomí s francouzským názvem Tout test connecté si bude moci do listopadu prohlédnout až 300 tisíc lidí, kteří tuto prestižní výstavu krajinářského umění každoročně navštíví.

Vítězný tým. Zleva: Háta Enochová, Marek Kratochvíl, Petr Stojaník a Jan Trpkoš. Foto: Jan Trpkoš

Související články

Zaručeně zlepší den

Jiří Rudolf učí děti řemeslům i technologiím. Vede robotika, 3D tisk a programování

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Thajsko jako první země jihovýchodní Asie schválilo sňatky stejnopohlavních párů

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…