Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Začíná další ročník Milostivého léta, stát odpustí úroky na dluzích a nedoplatky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

První červencový den začal třetí ročník Milostivého léta, které pomáhá lidem zbavit se dluhů na sociálním pojištění a daních. Podmínkou je uhrazení částky, kterou mají dlužníci zaplatit, penále a úroky jim poté budou odpuštěny. Tato oddlužovací akce potrvá až do konce listopadu, o detailech informuje sever exekuceinfo.cz.

Letošní ročník Milostivého léta pomůže lidem zbavit se dluhů na úrocích, penále nebo pokuty za opožděné podání daňového přiznání, které mají u Finanční nebo Celní správy ČR, případně také u Ministerstva financí, soudů nebo Vězeňské služby. Akce se týká pouze příslušenstvím dluhů, které vznikly před 30. zářím loňského roku. Pokud jsou dluhy mladší, oddlužení se na ně nevztahuje. O toto odpuštění mohou požádat pouze fyzické osoby.

Akce se týká také bagatelních dluhů. Pokud jsou nedoplatky na dani a příslušenství nižší než 200 korun, zanikají automaticky. U daní z nemovitých věcí se jedná o 30 korun. Jejich součet však nesmí být vyšší než 1 000 korun u stejného správce daně. Od odpuštění příslušenství daně se liší především tím, že  k zániku bagatelních dluhů dochází kromě fyzických osob i u těch právnických.

Inspirace pro akci Milostivé léto pochází z náboženské tradice katolíků a židů. V Bibli Bůh nabádá Izraelce, aby jednou za půlstoletí vraceli otrokům jejich majetky a dali jim svobodu. Katolická církev vyhlašuje jednou za 25 let tzv. svatý rok, během něhož by se odpouští dluhy a tresty za hříchy. Další svatý rok je plánovaný už na rok 2025. Pojem léto v termínu Milostivé léto tedy neoznačuje roční období, ale celý rok.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Lidé mají lepší výkon, když si myslí, že jim pomáhá umělá inteligence

Tajemné a krásné: Evropsky významné přírodní lokality v Česku

Ultrazvuk pomáhá zachránit mořské želvy před rybářskými sítěmi

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…