Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Začal Tajuplný dýňový podzim. Odhalí rekordní českou dýni vážící 175 kilogramů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dýňové hrátky spolu s lampionovým průvodem budou součástí výstavy dýňových aranžmá v Botanické zahradě Praha. K vidění je zde od pátku 15. října i největší česká dýně, která váží neuvěřitelných 175 kilogramů. Expozici dýní botanická zahrada připravila už počtrnácté.

Váha dýně je odhadnuta na základě hmotnostních tabulek podle velikosti. Jedná se o doposud největší dýni, kterou se na území Česka zatím podařilo vypěstovat. Expozici ji věnoval Jan Staněk z Horních Bludovic, který se pěstování gigantických dýní věnuje. Kromě rekordní dýně poskytl ještě další dva obry, kteří si velikostí s rekordním výpěstkem příliš nezadají. V zahraničí se každoročně konají soutěže pěstitelů těchto obrovských dýní Atlantic Giant a váha těch největších kousků přesahuje tunu. Největší dýni na světě v roce 2021 představil italský farmář. Jeho plodina vážila 1,2 tuny. 

Pražská výstava se netýká jen velikých dýní. V plánu je také nejrůznější tvoření a hry. Děti se mohou těšit na hru dýňová dáma nebo tykvové piškvorky. Tematicky je akce zaměřená na pohádkové postavy čarodějnic, duchů a strašidel a oslavy Halloweenu. Dekorace připravili studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením Petry Křížové.

Zdroj: Botanická zahrada Praha, České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…