Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za unikátní arktickou tundrou vyrazte do Krkonoš

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

O tom, že Krkonoše nejsou jen střediskem zimních sportů a dovolených na svahu, informuje nová kampaň s názvem Krkonoše – tundra v srdci Evropy. Mnoho Čechů ani cizinců totiž netuší, jaké bohatství skrývá tamní národní park. Díky unikátním přírodním podmínkám se v Krkonoších vytvořila a uchovala oblast arkticko-alpinské tundry, která je tím nejcennějším, s čím se lze v našich hrách setkat.

Arkticko-alpinská tundra pokrývá přes sedm procent rozlohy Krkonoš a patří mezi světové unikáty. „Reklamní kampaň Krkonoše – tundra v srdci Evropy má za cíl dostat do povědomí veřejnosti, že v Krkonoších máme něco tak vzácného, že to nenajdete nikde jinde na světě, a proto je musíme chránit podobně, jako chráníme třeba historické památky. Krkonoše nejsou jen sportovní areál pro outdoorové sporty, ale hlavně místo unikátní přírody z celosvětového pohledu,“ řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Návštěvníci Krkonoš mohou do tundry vyrazit a poznat tak jedinečné rostliny a živočichy, které jinde neuvidí. „Jména rostlin a živočichů, kteří zde žijí, působí leckdy podivuhodně až magicky – kyhanka sivolistá, kropenáč vytrvalý, čepičatka rašelinná, zoubkočepka mechovitá, okáč rudopásný,“ popsal Roman Heřman, který pracuje na kampani. Tundra vznikla v době, kdy ledovcový štít postupoval ze severu do střední Evropy a došlo tak ke sblížení severské a alpské přírody. Díky dlouhodobé izolaci se tak v Krkonoších ocitlo mnoho zástupců flóry a fauny z dávných dob ledových.

V krkonošském parku čekají na návštěvníky kromě zajímavých rostlin i interaktivní stanoviště, na kterých budou moci děti projevit svoji kreativitu vymýšlením říkanek na jméno krkonošské flóry a fauny nebo kreslením jejich ilustrací. Dospělí návštěvníci získají možnost dozvědět se pomocí interaktivního panelu různé podrobnosti a zajímavosti o tundře a jejích obyvatelích, prohlédnout si videa a fotografie či řešit zábavné kvízy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.