Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Za unikátní arktickou tundrou vyrazte do Krkonoš

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

O tom, že Krkonoše nejsou jen střediskem zimních sportů a dovolených na svahu, informuje nová kampaň s názvem Krkonoše – tundra v srdci Evropy. Mnoho Čechů ani cizinců totiž netuší, jaké bohatství skrývá tamní národní park. Díky unikátním přírodním podmínkám se v Krkonoších vytvořila a uchovala oblast arkticko-alpinské tundry, která je tím nejcennějším, s čím se lze v našich hrách setkat.

Arkticko-alpinská tundra pokrývá přes sedm procent rozlohy Krkonoš a patří mezi světové unikáty. „Reklamní kampaň Krkonoše – tundra v srdci Evropy má za cíl dostat do povědomí veřejnosti, že v Krkonoších máme něco tak vzácného, že to nenajdete nikde jinde na světě, a proto je musíme chránit podobně, jako chráníme třeba historické památky. Krkonoše nejsou jen sportovní areál pro outdoorové sporty, ale hlavně místo unikátní přírody z celosvětového pohledu,“ řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Návštěvníci Krkonoš mohou do tundry vyrazit a poznat tak jedinečné rostliny a živočichy, které jinde neuvidí. „Jména rostlin a živočichů, kteří zde žijí, působí leckdy podivuhodně až magicky – kyhanka sivolistá, kropenáč vytrvalý, čepičatka rašelinná, zoubkočepka mechovitá, okáč rudopásný,“ popsal Roman Heřman, který pracuje na kampani. Tundra vznikla v době, kdy ledovcový štít postupoval ze severu do střední Evropy a došlo tak ke sblížení severské a alpské přírody. Díky dlouhodobé izolaci se tak v Krkonoších ocitlo mnoho zástupců flóry a fauny z dávných dob ledových.

V krkonošském parku čekají na návštěvníky kromě zajímavých rostlin i interaktivní stanoviště, na kterých budou moci děti projevit svoji kreativitu vymýšlením říkanek na jméno krkonošské flóry a fauny nebo kreslením jejich ilustrací. Dospělí návštěvníci získají možnost dozvědět se pomocí interaktivního panelu různé podrobnosti a zajímavosti o tundře a jejích obyvatelích, prohlédnout si videa a fotografie či řešit zábavné kvízy.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.