Jak zachovat ohrožené druhy zvířat? Tato otázka trápila zoology, kteří se starají o gepardy. Počet těchto kočkovitých šelem totiž klesá kvůli úbytku přirozeného prostředí, ilegálnímu obchodu a lovu. Pozitivní zprávu pro všechny milovníky zvířat přinesl únor, kdy nastal zlomový okamžik. Ve Spojených státech se narodila první gepardí mláďata z umělého oplodnění.
Celá procedura byla značně náročná. Odborníci na umělém oplodnění pracovali patnáct let, tento pokus byl celkově třetí a první úspěšný. Odborníci ze Smithsonova institutu a columbské zoo získali semeno samce Slashe z texaského zařízení pro divoká zvířata a vajíčko šestileté samice Kibibi. Vajíčka jí zoologové odebrali v listopadu a embrya poté umístili do dělohy tříleté samice Izzy. Ta se tak stala matkou nově narozených mláďat. Sameček váží 480 gramů, samička 350 gramů. Obě zvířátka jsou v pořádku.
Úspěšné narození mláďat z umělého oplodnění vzbudilo veliký ohlas zejména kvůli vysokému úbytku gepardů. V současnosti jich v divočině žije asi už jen sedm a půl tisíce. Mezinárodní svaz ochrany přírody je momentálně považuje za zranitelné, už před čtyřmi lety přitom jedna studie volala po jejich přeřazení mezi ohrožené druhy. Poznatky získané díky úspěšnému umělému oplodnění gepardice by mohly pomoci i při záchraně dalších druhů.
Zdroj: iRozhlas
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.