Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z umělého oplodnění se narodila první gepardí mláďata na světě

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pedro Hélder da Costa Pinheiro

Jak zachovat ohrožené druhy zvířat? Tato otázka trápila zoology, kteří se starají o gepardy. Počet těchto kočkovitých šelem totiž klesá kvůli úbytku přirozeného prostředí, ilegálnímu obchodu a lovu. Pozitivní zprávu pro všechny milovníky zvířat přinesl únor, kdy nastal zlomový okamžik. Ve Spojených státech se narodila první gepardí mláďata z umělého oplodnění.

Celá procedura byla značně náročná. Odborníci na umělém oplodnění pracovali patnáct let, tento pokus byl celkově třetí a první úspěšný. Odborníci ze Smithsonova institutu a columbské zoo získali semeno samce Slashe z texaského zařízení pro divoká zvířata a vajíčko šestileté samice Kibibi. Vajíčka jí zoologové odebrali v listopadu a embrya poté umístili do dělohy tříleté samice Izzy. Ta se tak stala matkou nově narozených mláďat. Sameček váží 480 gramů, samička 350 gramů. Obě zvířátka jsou v pořádku.

Úspěšné narození mláďat z umělého oplodnění vzbudilo veliký ohlas zejména kvůli vysokému úbytku gepardů. V současnosti jich v divočině žije asi už jen sedm a půl tisíce. Mezinárodní svaz ochrany přírody je momentálně považuje za zranitelné, už před čtyřmi lety přitom jedna studie volala po jejich přeřazení mezi ohrožené druhy. Poznatky získané díky úspěšnému umělému oplodnění gepardice by mohly pomoci i při záchraně dalších druhů.

Zdroj: iRozhlas

Související články

Inspirace

Bratři ze Seattlu zachránili ze stromů přes 2000 koček

Inspirace

V brněnské zoo se narodila dvojčata levharta cejlonského

Inspirace

Kampaň ostravské zoo bojuje proti obchodu se zvířaty

Inspirace

Záchranná stanice v Pavlově vypustila ježky i netopýry znovu do přírody

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.