Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z operačního sálu se linuly překrásné tóny. Na housle hrál muž, kterému lékaři právě operovali mozek.

Lékařská operace je pro každého člověka nepříjemnou situací. Obvykle pacient považuje za výhodu, když celý zákrok pod vlivem anestetik prospí a vzbudí se, až je po všem. Takový postup ovšem nebylo možné aplikovat u houslisty Rogera Frische, kterému začal třes v rukou komplikovat jeho život. Frisch se rozhodl podstoupit experimentální zákrok, při němž bylo nutné zůstat při vědomí v době, kdy lékaři operovali jeho mozek. Aby si mohli být jisti, že jej tělesného neduhu zbavili, musel houslista během zákroku hrát na housle. Jedině tak bylo totiž možné vysledovat, že se zákrok podařil.

Houslista Roger Frisch působí v Minnesotském orchestru. S postupujícím věkem se u něj objevil třes v rukou a hrozilo, že bude muset své zaměstnání opustit. Určitá naděje mu svitla v podobě operace mozku, při které se lékaři snaží stimulovat mozek pomocí elektrod. Roger Frisch svou práci miloval natolik, že jej neodradilo ani potenciální nebezpečí, se kterým jej lékaři seznámili. Některým pacientům totiž zákrok pomůže, jiným může naopak jejich stav ještě více zkomplikovat. Frisch se rozhodl operaci podstoupit.

Začátek zákroku probíhal jako všechny ostatní. Lékaři houslistu uspali a začali s operací. Ovšem v době, kdy chtěli do mezimozkového hrbolu, tzv. „thalamu“, zavézt elektrody, které mozek stimulují signály různých frekvencí, bylo nutné Frische vzbudit, dát mu do rukou housle a poprosit ho o názornou ukázku jeho talentu. O několik desítek minut později bylo jasné, že se operace podařila. Třes v rukou ustal a houslista Roger Frisch bude i nadále ve svém životním poslání pokračovat.

Zákrok samotný, při kterém lékaři do mozku zavádí elektrody, je zcela bezbolestný. Mozkové tkáni totiž chybí receptory bolesti. I když je stimulace mozku operací s prozatím nejistým výsledkem, její potenciál je obrovský. V budoucnu by mohla přinést odpovědi na otázky, jak zdárně vyléčit Alzheimerovu chorobu nebo odstranit chronické deprese.

Zdroj: http://nedd.tiscali.cz/houslista-hral-behem-operace-sveho-mozku-241929?utm_source=nedd&utm_medium=article&utm_campaign=read-next

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová technologie pomůže zabránit vymírání hmyzu

Nejvyšší hora světa stále roste

Bakterie, které pomáhají zachovat umění

Kšandy, heligonku, vidět naposledy moře. Ježíškova vnoučata plní přání seniorů, letos už po osmé

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…