Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Warhol, da Vinci nebo Kupka u vás v obýváku? Půjčit si obraz domů je překvapivě snadné

V Artotéce vám půjčí obraz domů zdarma až na rok. Foto: Simona Kalašová

Přijdete se členskou kartičkou a odejdete s reprodukcí světově známého díla nebo originálem současného českého obrazu. Takto jednoduše to funguje při návštěvě pražské Artotéky. Obrazy vám domů půjčí zcela zdarma, a to až na jeden rok. Seženete zde také odborné knihy a časopisy nebo rovnou zhlédnete zajímavé výstavy.

Veřejné půjčovny obrazů, takzvané artotéky, jsou velmi oblíbené například v Rakousku nebo Nizozemsku. V České republice fungují tři – ta pražská, která je součástí Městské knihovny, dokonce už od 80. let. Jako jedna z mála nabízí výpůjčku reprodukcí slavných obrazů. Doma si tak můžete vystavit Dalího, Warhola, Pollocka, Ladu i Toyen. Více než čtyři tisíce reprodukcí pak doplňují tisíce originálních děl od současných mladých autorů. Odnést si můžete až dvacet obrazů najednou, a to na půl roku s možností prodloužení výpůjčky na jeden rok.

Vybírat můžete z reprodukcí známých děl i originálních kusů. Foto: Simona Kalašová

Artotéka umožňuje milovníkům umění strávit s konkrétním dílem více času než jen pár minut v galerii. Dlouhodobě se snaží přibližovat umění široké veřejnosti a podporovat současné výtvarníky. „Disponujeme vlastním výstavním prostorem, kde každý měsíc dáváme prostor některému z českých umělců. Pořádáme také besedy a přednášky pro veřejnost. Na své si u nás tak přijdou zástupci odborné veřejnosti i ti, kteří se v oblasti umění teprve rozkoukávají,“ říká Anna Strasserová z Artotéky.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…