Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

EU schválila zákaz ničení neprodaného oblečení

Ilustrační foto: Pixabay

Minulý měsíc schválil Evropský parlament zákaz ničení neprodaného oblečení a obuvi. Nová pravidla mají omezit dopady tzv. fast fashion (rychlé módy) na životní prostředí a podpořit cirkulaci. Nařízení o ekodesignu mimo jiné klade důraz na to, aby produkty vydržely déle a snadněji se opravovaly či recyklovaly.

Brusel se snaží řešit spotřebu textilu v Evropě, která má po potravinách, bydlení a dopravě čtvrtý nejvyšší dopad na životní prostředí a změnu klimatu. Nejnovější dohoda přichází jako součást širší iniciativy poté, co Evropská komise navrhla změny v takzvaných ekodesignových pravidlech bloku. Díky tomu by výrobky měly mít delší životnost a snáze se znovu používaly, opravovaly a recyklovaly, čímž by se měla snížila spotřeba zdrojů, jako je energie a voda.

I když pro velké podniky zákaz ničení v zásadě začne po dvou letech, pro malé podniky byly dohodnuty výjimky a pro střední podniky také přechodné období šesti let. Velké společnosti navíc budou muset každý rok zveřejnit, kolik neprodaných spotřebních produktů vyřadí a proč.

Kromě těchto opatření budou muset mít výrobky takzvaný „digitální pas produktu“ (Digital Product Passport), díky němuž budou spotřebitelé lépe informování o svých nákupech a budou si moci snáze vybrat udržitelnější produkt. Úplné podrobnosti o požadavcích na jednotlivé produkty ještě nebyly dokončeny, parlament a členské státy ještě musí dohodu oficiálně schválit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Starý cestopis objevený po více než tisíci letech byl přeložený do češtiny

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…