Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkumníci objevili zdravější i levnější alternativu palmového oleje

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Odzvonilo konečně palmovému oleji? Kanadští vědci objevili nový částečně syntetický konzumní rostlinný tuk, který má potenciál nahradit v kosmetice a potravinách ten pocházející z palem olejných. Po dekádách sporů o jeho ekonomickou a environmentální závadnost to vypadá, že přichází jeho smysluplná alternativa.

Tým chemiků a inženýrů z univerzity v kanadském Guelphu přišel s náhražkou, která by mohla ulevit přírodě i spotřebitelům. Základním principem jejich inovativní práce je proces štěpení běžně dostupných rostlinných olejů na strukturální tuky, které jsou podstatnou částí buněk. Z tohoto druhu tuků by bylo možné vytvořit efektní náhražku palmového oleje v potravinářských a kosmetických produktech. Výzkumníci se inspirovali reakcemi, jakými si lidské tělo vytváří triglyceridy. Postačily jim k tomu enzymy a glycerol, aby vznikl rostlinný olej téměř bez nasycených tuků. 

Zásadní výhoda této novinky spočívá podle výzkumníků ve využití v průmyslovém měřítku výrobci kosmetiky a potravin. Ti se tak vyhnou ničení přírody, které je spojené s palmovými plantážemi. Proces je provozně levnější a vzniklý olej je i díky nižší koncentraci nasycených tuků zdravější.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost