Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkum odhalil 33 činností, které činí lidi šťastnými

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Návštěva koncertu, sex, sportovní aktivita, ale i zahradničení či pobyt v knihovně. To jsou jedny z nejprospěšnějších aktivit pro člověka – alespoň, co se pocitu štěstí týče. Vyplývá to z nové anglické studie.

Přes 20 tisíc Britů se zapojilo do výzkumu, který společně pořádaly University of Sussex a London School of Economics. Zájemci měli za úkol stáhnout si aplikaci, která je několikrát denně požádala o sdílení své úrovně štěstí a zároveň aktivity, které se právě věnují. Celkem se pro potřeby průzkumu sešlo přes milion odpovědí.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce štěstí působí intimní chvilky a sex. Velice dobře si vedly také různé kulturní a vzdělávací aktivity – návštěva divadla, koncertu, knihovny či muzea. Pocit štěstí prokazatelně zvyšuje i sport a velký úspěch mělo ve výzkumu také zahradničení. Druhou pětici tvoří především aktivity spjaté s přírodou, resp. hlasovým projevem, jako je rybaření, chození po horách, pozorování přírody, resp. povídání nebo zpěv.

Radost nám dělá i jídlo a pití. V žebříčku se objevila jak konzumace jídla, tak i jeho příprava, nechybí ani pití alkoholu a čaje nebo kávy. Dobrou volbou pro volný čas jsou také různé tvůrčí a umělecké aktivity. Nechybí ani běžné činnosti jako sledování televize, poslech hudby a četba. V seznamu 33 aktivit, které zvyšují pocit štěstí, se dokonce vyskytují i některé domácí práce, například praní prádla.

Vědci odhalili i opačnou stránku věci – tedy aktivity, které nám na radosti rozhodně nepřidají. Mezi ně patří dojíždění do práce i práce samotná, studium nebo čekání ve frontách. Nejhůře se nicméně respondentům hledá dobrá nálada, pokud leží nemocní v posteli.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…