Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkum odhalil 33 činností, které činí lidi šťastnými

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Návštěva koncertu, sex, sportovní aktivita, ale i zahradničení či pobyt v knihovně. To jsou jedny z nejprospěšnějších aktivit pro člověka – alespoň, co se pocitu štěstí týče. Vyplývá to z nové anglické studie.

Přes 20 tisíc Britů se zapojilo do výzkumu, který společně pořádaly University of Sussex a London School of Economics. Zájemci měli za úkol stáhnout si aplikaci, která je několikrát denně požádala o sdílení své úrovně štěstí a zároveň aktivity, které se právě věnují. Celkem se pro potřeby průzkumu sešlo přes milion odpovědí.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce štěstí působí intimní chvilky a sex. Velice dobře si vedly také různé kulturní a vzdělávací aktivity – návštěva divadla, koncertu, knihovny či muzea. Pocit štěstí prokazatelně zvyšuje i sport a velký úspěch mělo ve výzkumu také zahradničení. Druhou pětici tvoří především aktivity spjaté s přírodou, resp. hlasovým projevem, jako je rybaření, chození po horách, pozorování přírody, resp. povídání nebo zpěv.

Radost nám dělá i jídlo a pití. V žebříčku se objevila jak konzumace jídla, tak i jeho příprava, nechybí ani pití alkoholu a čaje nebo kávy. Dobrou volbou pro volný čas jsou také různé tvůrčí a umělecké aktivity. Nechybí ani běžné činnosti jako sledování televize, poslech hudby a četba. V seznamu 33 aktivit, které zvyšují pocit štěstí, se dokonce vyskytují i některé domácí práce, například praní prádla.

Vědci odhalili i opačnou stránku věci – tedy aktivity, které nám na radosti rozhodně nepřidají. Mezi ně patří dojíždění do práce i práce samotná, studium nebo čekání ve frontách. Nejhůře se nicméně respondentům hledá dobrá nálada, pokud leží nemocní v posteli.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Vědci objevili „oceánskou planetu“, která by mohla mít teplotu vhodnou pro život

Rudá planeta není jen rudá. Jeden z jejích kráterů ukrývá podivné zelené skály

Vydejte se do kina. Chystá se festival německy mluvených filmů Das Filmfest

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…