Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkum odhalil 33 činností, které činí lidi šťastnými

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Návštěva koncertu, sex, sportovní aktivita, ale i zahradničení či pobyt v knihovně. To jsou jedny z nejprospěšnějších aktivit pro člověka – alespoň, co se pocitu štěstí týče. Vyplývá to z nové anglické studie.

Přes 20 tisíc Britů se zapojilo do výzkumu, který společně pořádaly University of Sussex a London School of Economics. Zájemci měli za úkol stáhnout si aplikaci, která je několikrát denně požádala o sdílení své úrovně štěstí a zároveň aktivity, které se právě věnují. Celkem se pro potřeby průzkumu sešlo přes milion odpovědí.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce štěstí působí intimní chvilky a sex. Velice dobře si vedly také různé kulturní a vzdělávací aktivity – návštěva divadla, koncertu, knihovny či muzea. Pocit štěstí prokazatelně zvyšuje i sport a velký úspěch mělo ve výzkumu také zahradničení. Druhou pětici tvoří především aktivity spjaté s přírodou, resp. hlasovým projevem, jako je rybaření, chození po horách, pozorování přírody, resp. povídání nebo zpěv.

Radost nám dělá i jídlo a pití. V žebříčku se objevila jak konzumace jídla, tak i jeho příprava, nechybí ani pití alkoholu a čaje nebo kávy. Dobrou volbou pro volný čas jsou také různé tvůrčí a umělecké aktivity. Nechybí ani běžné činnosti jako sledování televize, poslech hudby a četba. V seznamu 33 aktivit, které zvyšují pocit štěstí, se dokonce vyskytují i některé domácí práce, například praní prádla.

Vědci odhalili i opačnou stránku věci – tedy aktivity, které nám na radosti rozhodně nepřidají. Mezi ně patří dojíždění do práce i práce samotná, studium nebo čekání ve frontách. Nejhůře se nicméně respondentům hledá dobrá nálada, pokud leží nemocní v posteli.

Související články

Inspirace

Utrácení peněz nás může dělat šťastnými, tvrdí studie

Inspirace

Londýnská iniciativa pomáhá lidem najít cestu ke štěstí

Inspirace

Laskavost dělá lidi šťastnými a štěstí laskavými

Inspirace

Plánování dovolené zvyšuje pocit štěstí

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.