Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Výzkum odhalil 33 činností, které činí lidi šťastnými

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Návštěva koncertu, sex, sportovní aktivita, ale i zahradničení či pobyt v knihovně. To jsou jedny z nejprospěšnějších aktivit pro člověka – alespoň, co se pocitu štěstí týče. Vyplývá to z nové anglické studie.

Přes 20 tisíc Britů se zapojilo do výzkumu, který společně pořádaly University of Sussex a London School of Economics. Zájemci měli za úkol stáhnout si aplikaci, která je několikrát denně požádala o sdílení své úrovně štěstí a zároveň aktivity, které se právě věnují. Celkem se pro potřeby průzkumu sešlo přes milion odpovědí.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíce štěstí působí intimní chvilky a sex. Velice dobře si vedly také různé kulturní a vzdělávací aktivity – návštěva divadla, koncertu, knihovny či muzea. Pocit štěstí prokazatelně zvyšuje i sport a velký úspěch mělo ve výzkumu také zahradničení. Druhou pětici tvoří především aktivity spjaté s přírodou, resp. hlasovým projevem, jako je rybaření, chození po horách, pozorování přírody, resp. povídání nebo zpěv.

Radost nám dělá i jídlo a pití. V žebříčku se objevila jak konzumace jídla, tak i jeho příprava, nechybí ani pití alkoholu a čaje nebo kávy. Dobrou volbou pro volný čas jsou také různé tvůrčí a umělecké aktivity. Nechybí ani běžné činnosti jako sledování televize, poslech hudby a četba. V seznamu 33 aktivit, které zvyšují pocit štěstí, se dokonce vyskytují i některé domácí práce, například praní prádla.

Vědci odhalili i opačnou stránku věci – tedy aktivity, které nám na radosti rozhodně nepřidají. Mezi ně patří dojíždění do práce i práce samotná, studium nebo čekání ve frontách. Nejhůře se nicméně respondentům hledá dobrá nálada, pokud leží nemocní v posteli.

Související články

Inspirace

Utrácení peněz nás může dělat šťastnými, tvrdí studie

Inspirace

Londýnská iniciativa pomáhá lidem najít cestu ke štěstí

Inspirace

Laskavost dělá lidi šťastnými a štěstí laskavými

Inspirace

Plánování dovolené zvyšuje pocit štěstí

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.