Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nešišlejte na děti, radí vědci. Vývoj řeči podpoří několik jednoduchých triků

Ilustrační foto: Depositphotos

Učení se rodnému jazyku začíná samovolně už před narozením. V té době však děti čeká ještě spousta práce. Vědci z Akademie věd České republiky nyní vydali několik doporučení pro novopečené rodiče, která mohou vývoji řeči napomoci a motivovat děti ke správnému osvojení jazyka.

Děti jsou schopné vnímat řeč už v matčině děloze. Ihned po porodu proto rozeznají svůj mateřský jazyk od těch ostatních. Zpočátku poznávají melodii a rytmus rodné řeči, následně si osvojují samohlásky a poté souhlásky. Roční dítě tak má zvukovou stránku mateřského jazyka kompletně osvojenou. Mezi pátým a šestým rokem by podle odborníků mělo umět správně formulovat všechna slova a skládat rozvité věty. Vývoj řeči v batolecím a předškolním věku přitom mohou rodiče usnadnit pomocí několika jednoduchých technik.

S dětmi je vhodné mluvit od útlého věku. Ilustrační foto: Freepik

Dětskou touhu poslouchat řeč a učit se hláskám, slabikám a slovům podporuje výrazná, pomalejší řeč a používání jednoduchých slov. Svou roli hraje i milý tón hlasu. Vědci naopak nedoporučují šišlání, které může vést k opačnému účinku. Děti se řeč učí nápodobou, komolení slov je proto může zmást, či dokonce naučit nesprávné výslovnosti.

I ty nejmenší děti touží po komunikaci. Všechny podněty nasávají jako houby, je proto dobré s nimi neustále mluvit, zpívat jim a nahlas popisovat, co právě děláme a co se děje kolem nás. Tímto způsobem si děti spojí jednotlivá slova s předměty, osobami i aktivitami.

Vývoj řeči usnadňují také rýmy, opakující se rytmus a zvukomalebné melodie slov. Odborníci proto rodičům doporučují čtení či recitaci básniček, díky kterým se děti atraktivní formou učí odlišovat hranice jednotlivých slov. Vhodné jsou i výrazy typické pro děti, jako je hafhaf, kutululů a podobně. Opakování jednoduchých slabik jim podává znásobenou informaci o tom, jak daná slabika zní.

Zdroje: Zvěd, Akademie věd ČR

Související články

Zaručeně zlepší den

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…